Ochránci životního prostředí a zemědělci experimentátoři začínají zatím jen jako jednotlivci nahrazovat standardní naftu od čerpací stanice rostlinným olejem.

Podle mluvčí sdružení Arnika Zory Kašíkové není daleko doba, kdy farmáři budou jezdit na palivo vlastní výroby a mimo sezonu jím pohánět generátory třeba na výrobu elektřiny.

Jihlavský biofarmář a experimentátor Josef Sklenář se pouští i do nevyzkoušených projektů.

„Tři roky jezdíme s traktorem na rostlinný olej vylisovaný ze semínka, které nám vyrostlo na poli. Ušetříme tak tisíce litrů nafty ročně a využijeme daleko lépe naši sklizeň,“ přiblížil včera na setkání s novináři Josef Sklenář.

Jako první zemědělec v kraji Vysočina osel v roce 2006 konopím setým několik hektarů pozemků.

Sklizeň od něj koupila firma Iromez a vytápěla jím pelhřimovské sídliště.

Olejnatá semínka mají dost energie

„Začali jsme experimentovat s řepkou olejnou, lničkou setou, konopím setým a zakrátko jsme zjistili, že olejniny mají obrovský energetický potenciál. Spalovat olejnatá semena, která jsou jedním z největších koncentrátů energie na planetě, je obrovské plýtvání. Museli jsme najít jinou cestu a tou je výroba paliva pro pohon vstřikovacích motorů,“ upřesnil Josef Sklenář, majitel biofarmy Sasov.

Technický ředitel firmy Prague Management International Tomáš Volný včera přiblížil na sasovské biofarmě další možnosti, jak z hospodaření farmářů vyšachovat naftu, kupovanou u čerpacích stanic.

„Rostlinné oleje jsou kvalitní palivo a i tady platí pravidlo levně koupit a draze prodat. Proto jsme zavedli výkup použitého potravinářského oleje z domácností. Děti jej nosí na sběrná místa na školách,“ upřesnil Tomáš Volný.

Lis na olej pracuje na biofarmě v Sasově podle potřeby někdy nepřetržitě. Obsluha plní zásobník a plní barely olejem. Dokonalé čištění paliva, které může okamžitě pohánět vznětový motor, zajišťuje systém filtrů. Odpad z olejového hospodaření, výlisky neboli pokrutiny, se na farmě využijí ke krmení hospodářských zvířat. Dají se použít i jako palivo.

„Zemědělcům tato alternativa nabízí osvobodit se od závislosti na fosilních palivech a získat vlastní palivo,“ naznačila specialistka Arniky na biopaliva Hana Gabrielová.