Pouze jediný poslanec – Vladimír Hink (ODS) – dnes zastupuje krajské město i celý jihlavský okres v Poslanecké sněmovně. Z Vysočiny přitom jezdí do Prahy deset zástupců. Nejvíce – tři poslanci – jsou ze Žďárska.

Situace se může zlepšit po květnových volbách. Na předních místech kandidátek je několik osobností z Jihlavska, které mají šanci zasednout v poslaneckých lavicích. Vedle znovu kandidujícího poslance ODS, jsou zástupci Jihlavska na volitelných místech u ČSSD, TOP 09 i Zemanovců.

Je to pro Jihlavu handicap, že ji ve sněmovně zastupuje pouze jeden poslanec? „To je složitější. Sněmovna slouží především k tomu, aby schvalovala dokumenty, jako jsou zákony,“ řekl poslanec Vladimír Hink (ODS).

Čas od času se však najde příležitost pracovat přímo pro region, z nějž poslanec pochází. Jde o takzvané „porcování medvěda“. V této parlamentní proceduře poslanci získávají dotace ze státního rozpočtu například na rekonstrukce škol či nové stavby v regionu.

„Pokud se někomu podaří něco přiklepnout do regionu, tak je to formou „porcování medvěda“. To je jediná možnost, jak získat finanční prostředky do regionu. Samozřejmě pokud bude lidí z Jihlavska více, bude to pro město jenom dobře,“ vysvětlil Hink.

A co si o silnějším zastoupení regionu ve sněmovně myslí uchazeči o poslanecký mandát? „Určitě je lepší, když je z Jihlavska více poslanců. Známe svůj region lépe než zástupci odjinud. Poslanec přenáší do sněmovny informace, které ve svém místě od lidí získal,“ je přesvědčena čtyřka kandidátky ČSSD Marie Rubišarová Medová ze Stříteže.

Podle Jihlavana Ladislava Jirků, lídra TOP 09, poslanec nezastupuje pouze zájmy jednoho města nebo jednoho kraje, ale čas od času se naskytne příležitost, kdy skutečně poslanci mohou svému regionu pomoci.

„Například před několika lety to byla reorganizace veřejné správy, kdy jsme prosadili vznik 14 krajů včetně Vysočiny. To nebylo jednoduché, Jihlavě to nepochybně výrazně pomohlo,“ uvedl jako příklad Ladislav Jirků (TOP 09).

A co by se kandidáti snažili pro krajské město prosazovat? „To, co já vidím v souvislosti s volbami, co by městu výrazně prospělo a o co bych se chtěl zasadit, je změna v rozpočtovém určení daní. Praha dostává asi 35 tisíc korun na jednoho obyvatele, Jihlava asi 7 tisíc. Snažíme se o to, aby rozdíl nebyl tak velký,“ popsal lídr Strany práv občanů – Zemanovců Jaromír Schling z Jihlavy.

Cílem Rubišarové – Medové (ČSSD) je zase lepší čerpání peněz z evropských dotací: „Mým cílem je především zlepšení čerpání dotací z Evropské unie. V současnosti ještě stále nemáme vyčerpány dotace z předchozího účetního období. Současně je třeba rozjet programy, aby se zlepšilo a zrychlilo čerpání dotací ze současného účetního období. To samozřejmě pomůže i Jihlavsku.“

„V konkrétním případě to může být například rozhodování o dopravních sítích. Přes Vysočinu by měla vést vysokorychlostní železniční trať. Čas od času něco prosadit jde, ale není to poslancova denní práce,“ uzavřel Ladislav Jirků (TOP 09).