Zničené stromky, vyjeté koleje v lesním porostu, poškozené kořeny stromů, vyplašená zvěř a spoustu dalších škod mají na svědomí bezohlední jezdci na motorových čtyřkolkách nebo terénních motocyklech.

S nimi má v těchto dnech problém většina majitelů lesů a myslivců. Chytit je však je mnohdy až nemožné.

„Dělají nám velké starosti. Připadá mi, že jich je rok od roku víc. Hlavně těch na terénních motorkách. Ruší zvěř a ničí lesní podrost. Pro zvířata je to ohromný stres,“ nechal se slyšet hospodář mysliveckého sdružení Vyskytná – Rounek Karel Kolář.

Podle něj je navíc těžké „pachatele“ dopadnout. Policisté jsou proti takovým motoristům v nevýhodě. S policejním autem nemohou projíždět mezi stromy tak jako „vandalové“. Tresty jsou pro ně navíc velmi malé. „Řidiči čtyřkolek, kteří se pohybují v lesích mimo komunikace, by mohli tímto jednáním porušit lesní zákon, a dopustit se tak přestupku. Ve správním řízení za něj lze uložit pokutu do pěti tisíc korun,“ vyjádřila se policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Pokud udělají motoristé škodu na soukromém majetku, může vlastník na policii podat stížnost. „Dopadnout je je však velmi složité. Jak je chcete hledat a honit, značky mají mnohdy zablácené, na hlavách helmy,“ popsal hospodář.

Ten dokonce slyšel i o případech, kdy adrenalinoví jezdci zvířata nahánějí schválně, jen tak pro zábavu.

„To se opravdu stalo, jezdci naháněli zvířata po polích cíleně. Mezi myslivci se o tom na Jihlavsku povídá. Viděli, jak jen tak z legrace štvou zvěř, to je katastrofální stav,“ rozhořčil se hospodář.

Bezohledných motoristů si všimla i Veronika Krejčová, která bydlí ve vesnici blízko Jihlavy: „Většinou mladé kluky na čtyřkolkách vídám docela často, pádí si to polními cestami i do lesů. Dělají hrozný hluk.“

A jaké následky mohou bezohlední motorkáři či čtyřkolkáři způsobit? „Zvíře může samozřejmě i uhynout, je v obrovském stresu, vyčerpá se a hyne, je to častý případ,“ popsal Kolář.