O tom, že je výhodnější zaplatit desetitisíce korun dvakrát do roka za jarní a podzimní sběr nebezpečného a objemného odpadu než vydávat víc peněz za likvidaci černých skládek, se přesvědčují samosprávy řady měst a obcí.

Lidé se pohodlně a zdarma zbaví všeho nepotřebného, od starých barev přes elektroniku až po autobaterie či staré skříně.

Právě dnes na Jihlavsku sběr pořádají obce Větrný Jeníkov a Hodice. Samospráva ve Větrném Jeníkově dlouhé roky spolupracuje se žďárskou firmou.

„Někteří naši obyvatelé by takový odpad raději odvezli na kraj lesa nebo třeba do příkopu,“ prozradil na sousedy jeníkovský místostarosta Rudolf Eigl.

Informujeme lidi vždycky s předstihem v našem zpravodaji, aby si sběr mohli připravit,“ přiblížil včera reportérovi Deníku Rudolf Eigl.

Jeníkovští měli před lety problémy s přespolními, kteří jim odpad přes noc přiváželi na skládkové místo. Dnes to jsou výjimečné případy. Za jeden sběr zaplatí Jeníkov z rozpočtu do 20 tisíc korun.

„Obci se vyplatí zaplatit sběr, protože pak už se nemusíme starat o znečištěné okolí nebo likvidovat černé skládky,“ upřesnil Rudolf Eigl.

Kolona speciálů všechno roztřídí

V Hodicích řidiči firmy A.S.A. postaví 20kubíkový kontejner na sběrné místo tři čtyři dny před vyhlášeným sobotním sběrem.

„Do zahájení sběru obyčejně už máme naplněné dva tři kontejnery. V sobotu přijede kolona čtyř pěti speciálních vozů s nádobami a kontejnery na léky, baterie, elektroodpad a na co si kdo vzpomene. Počítáme, že letošní jarní sběr nás vyjde asi na 40 tisíc korun,“ připustil včera starosta Hodic Josef Bakaj.
Z velkoobjemového sběru se Hodičtí nejčastěji zbavují koberců a starého nábytku. „Zrovna před týdnem jsme tahali z rybníka starý televizor. Přece jenom v lidech přežívá zvyk nepotřebnou věc vyhodit do přírody. Právě proto je učíme pořádku, aby si vypěstovali návyk, že dvakrát v roce se odpadu mohou zbavit zadarmo,“ upřesnil Josef Bakaj.

V neděli už je na sběrném místě v Hodicích zameteno.