Pobočka České spořitelny na Masarykově náměstí v Jihlavě se mění na bezbariérovou. Pokud vše půjde podle plánu, vozíčkáři a maminky s kočárky se do budovy bez problémů dostanou od září.

Zatím se ale na místě stále ještě pracuje. Hlavní vchod je pro veřejnost uzavřen a klienti musí pro návštěvu pobočky využívat boční vstup z Křížové ulice. Až bude ale rekonstrukce u konce, čeká na ně řada novinek.

„V chodníku před vstupem do pobočky bude po dokončení stavební akce vybudována dvouramenná přístupová rampa. Jedno rameno povede ke vchodu do naší pobočky a druhé k bankomatu a ke vchodu do České pošty,“ řekla Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

Změní se ale i vnitřek objektu. V pobočce bude na klienty čekat mimo jiné i samoobslužná zóna, přístupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. „V samoobslužné zóně bude bankomat, sběrný box a časem také transakční terminál doplnila Pačesová.

Rozšíření se dočká i bankovní hala. Nově bude prosvětlená a klimatizovaná.

K úpravám pobočky na Masarykově náměstí měla Česká spořitelna hned několik důvodů. Hlavním byla podle Kláry Pačesové nutnost modernizace zastaralého interiéru a zlepšení prostředí pro jednání s klienty banky. „Dalším důvodem pak například nutnost rozšíření klientské haly, protože do budovy nově umístíme i naše komerční centrum a další útvary, které dosud sídlily na jiných místech v Jihlavě,“ řekla Pačesová.

V neposlední řadě chtěla také spořitelna vytvořit pro klienty bezbariérový přístup. Bezbariérově je nyní už totiž upraveno celé Masarykovo náměstí. „Do bezbariérovosti ve městě jsme za poslední tři roky dali přibližně 300 milionů korun,“ řekl náměstek primátora Radek Vovsík.

Jen úprava samotného náměstí město vyšla na 4,5 milionu korun. Další nemalé finanční prostředky si pak vyžádá právě probíhající bezbariérová úprava autobusových zastávek či nákup bezbariérových trolejbusů.

Aby bylo město bezbariérové co nejvíce, má Jihlava i speciální peněžní fond. Peníze z něho mohou čerpat obyvatelé města, když chtějí upravit například vchody do domů a jiné. „O tyto peníze ale bohužel není moc zájem,“ uzavřel Vovsík.