Bezmála stovku seniorů z domova důchodců ve Ždírci a z pobočky v Dobroníně čeká zanedlouho stěhování do Havlíčkova Brodu.

Staří a nemocní lidé se oprávněně obávají, zda přesun zvládnou.

„Stěhování je pro staré lidi převeliká zátěž. Člověk si uvědomuje, že v lecčems se o sebe už nepostará. Domov ve Ždírci je veliký kolos a jsou tu spíš nemocní než zdraví. Ale v novém domově podle toho, co jsme viděli na fotkách a známe z vyprávění, nás čeká skoro přepych,“ řekl včera reportérovi Deníku 87letý Svatopluk Gleich.

Nejprve se přestěhují senioři z Dobronína

„Přesun zajistí stěhovací firma. Z Dobronína přestěhujeme 8. června dvacet našich klientů do rekontruované budovy bývalé havlíčkobrodské chirurgie. Ve Ždírci jich máme 77. Méně pohyblivé klienty ze Ždírce z oddělení A přemístíme 10. června a další se přestěhují zhruba do 25. června,“ “ uvedl ředitel Domova důchodců Ždírec Miroslav Svatoš.

„Uspořádání domova ve Ždírci už nevyhovuje. Například chybí bezbariérový výtah, pokoje nemají sociální zařízení, kuchyň nesplňuje požadované hygienické normy a další věci jsou v rozporu s požadavky dneška,“ uvedl krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál.

Domov důchodců ve Ždírci projde rozsáhlou rekonstrukcí. Za 18 měsíců se prostaví asi 65 milionů korun. Vyklizený objekt v Dobroníně převezme obec.

Část klientů se vrátí zpátky do Ždírce

Nový domov pro seniory v Havlíčkově Brodě nabízí 52 lůžek v jedenácti třílůžkových, devíti dvoulůžkových a jednom jednolůžkovém pokoji. Ti, na něž v domově nevyjde místo, budou po dobu rekonstrukce domovského objektu ve Ždírci využívat prostory pavilonu F havlíčkobrodské nemocnice. Fungovat má i šest lůžek pro hospicovou péči.

„Skoro se do nového domova těším. Zvlášť když víme, kde budeme s manželkou zase společně bydlet,“ přiznal Svatopluk Gleich.
Všechny pokoje budou mít sociální zařízení, televizi a ledničku.

Během června se přesunou do nových prostor domova klienti i zaměstnanci z domova důchodců ve Ždírci u Jihlavy, neboť tamní objekt se začne od letošního podzimu opravovat.