Fenoménem letošních voleb se staly preferenční hlasy. Voliči na kandidátkách pečlivě vybírali a často zmařili rozhodnutí stranických sekretariátů. Výjimkou nebyla ani Vysočina, kde preferenční hlasy měnily pořadí na čtyřech kandidátkách.

Nejvýraznější skok díky preferenčním hlasům udělal na kandidátce TOP 09 primář gynekologie jihlavské nemocnice Aleš Roztočil. Ten díky 2 724 preferenčním hlasům poskočil z absolutně nevolitelného devatenáctého místa rovnou do čela kandidátky. Původní lídr kandidátky rektor Ladislav Jirků klesl na druhé místo, a do sněmovny se nakonec také dostal.

Podobně nečekaný poslanecký mandát získala starostka Havlíčkova Brodu Jana Fischerová (ODS). „Volební úspěch jsem rozhodně nečekala, a chtěla bych poděkovat všem, kteří mi svými preferenčními hlasy vyjádřili podporu. Zprávu o svém zvolení jsem dostala v sobotu odpoledne na pouti v Petrkově. Volal mi stranický kolega Jan Tecl. V Havlíčkově Brodě jsem chtěla dokončit celou řadu projektů, nová situace mě ale vede k rozhodnutí, že složím post starostky Havlíčkova Brodu,“ uvedla Fischerová.

Voliči mají v oblibě lékaře

Nejen na kandidátce TOP 09 katapultovali voliči dopředu lékaře. Také u sociálních demokratů vynesly preferenční hlasy na druhé místo primáře gynekologicko-porodnického oddělení havlíčkobrodské nemocnice Pavla Antonína.

I ten byl do Poslanecké sněmovny zvolen z devatenáctého místa na kandidátce ČSSD. Své překvapení ze zvolení nijak neskrýval: „V žádném případě jsem s tím nepočítal. Jestli si poslanecký mandát ponechám, tak to v tuto chvíli opravdu nevím. Poradím se se svými stranickými kolegy. O tom, že jsem byl zvolen, jsem se dozvěděl v sobotu ve Znojmě. Volali mi kolegové, ať se podívám na internet na výsledky,“ reagoval Antonín.

Do parlamentu kandidoval poprvé. Prozatím má dvouletou zkušenost s komunální politikou. Je předsedou krajské zdravotní komise a je členem krajského zastupitelstva.

Antonín vytlačil z kandidátky jiného Broďana, dlouholetého poslance a exministra zemědělství Petra Zgarbu. „Osobním volebním neúspěchem rozhodně zklamán nejsem,“ tvrdil včera Zgarba. Ten už nepočítá ani s tím, že by se angažoval v podzimních komunálních volbách. „O svou budoucnost strach nemám, budu se i nadále věnovat podnikání v zemědělství. Do komunálních voleb s největší pravděpodobností nezasáhnu,“ dodal Zgarba.

Změna také u komunistů

O své místo na kandidátce přišel kvůli preferenčním hlasům také další dlouholetý poslanec z Havlíčkova Brodu Milan Bičík. Místo něj vyneslo kroužkování voličů na kandidátkách do sněmovny právničku Marii Rusovou z Nového Města na Moravě. Ta už před čtyřmi lety KSČM ve sněmovně zastupovala. Zvolení díky preferenčním hlasům ji potěšilo. „Osobně si myslím, že lidé v letošních volbách konečně začali více přemýšlet o osobnostech jednotlivých kandidátů politických stran. Tuto skutečnost ostatně dokazuje přeskakování preferenčními hlasy,“ reagovala na výsledek.

Milan Bičík žádnou hořkost necítí. „Do politiky člověk někdy vstupuje a logicky z ní musí někdy vystoupit. V mém případě to je právě teď. Osobně žádnou hořkost necítím. Zvážím, co budu dělat dál. Jedna z eventualit je, že se vrátím ke svému učitelskému povolání. Své angažmá v komunální politice nevidím jako reálné,“ uvažoval včera Bičík. Volby, podle jeho názoru, potvrdily znechucení větší části české veřejnosti z politiky velkých stran.