Klíšťata jsou a budou nebezpečná. Sněhová pokrývka jim nijak nevadila, a proto letos zaútočí stejně jako loni. „Pod sněhem klíšťata přežívají a daří se jim tam docela dobře. Tento typ zimy je pro ně příznivý,“ vyjádřila se doktorka a zároveň vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice kraje Vysočina Alena Dvořáková.

Na Jihlavsku jsou za největší ohniska nákazy klíšťovou encefalitidou považována místa směrem na Třebíč. „Dá se říci, že výskyt klíšťat je v celém okrese, směrem na Třebíč je jich ale více. Nechci ale veřejnost stresovat, vyskytují se opravdu všude,“ popsala Dvořáková.

Útočí i na zvířata

Klíšťata v dnešních dnech útočí i na domácí mazlíčky. Dana Piklová z Jihlavy se proto rozhodla pořídit psovi speciální obojek: „Už jsme mu tahali minimálně čtyři klíšťata. Proto jsem mu radši koupila obojek proti klíšťatům a mám klid. Docela to zabírá.“ Za letošní rok hygienická stanice v kraji Vysočina už jeden případ klíšťové encefalitidy zaznamenala. Je proto nejvyšší čas se nechat očkovat. „Očkovat se dá v průběhu celého roku. Pacient dostane celkem tři dávky. Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacím centru Avenier v Mrštíkově ulici,“ nechala se slyšet vedoucí protiepidemického odboru. Podle ní si lidé hrozbu v podobě klíšťat uvědomují, a očkovat se nechávají. „Určitě nejsou lhostejní. Největší zájem o očkování byl teď na jaře,“ uzavřela Dvořáková.