„Nádraží Hodice v centru Českomoravské vrchoviny je na první pohled výjimečné svojí originalitou spočívající zejména v přidruženém vlakovém muzeu,“ stojí na internetových stránkách www.zelpage.cz.

Vlakovou zastávku už léta spravuje milovník železnice Jiří Holoubek. „Postup do finále si naše nádraží určitě zaslouží. Vzhledem k tomu, jaký pán nádraží spravuje. Vede si i kroniku o železnici od roku 1982,“ vyjádřil se místostarosta Hodic Radislav Vokřínek.

Jiří Holoubek má ve svém neoficiálním muzeu staré značky, „nádražácké“ čepice, plácačky a vše, co je s železnicí spojené. „Pro cestující je strašně důležité, aby když vystoupí z vlaku, viděli něco hezkého. Mrkev a kedlubny vidí všude, ale plot vystříhaný do tvaru lokomotivy a vagónu asi ne,“ řekl Holoubek.

Suvenýr, suvenýr!

Milovník železnice vzpomíná i na historku s japonskými turisty. „Jeli ve vlaku a kvůli nádraží v Hodicích vystoupili, aby si všechno vyfotili. Pořád říkali suvenýr, suvenýr! Ale já jim povídám, no jo, takové nádraží v Japonsku nemáte! A oni se klaněli a říkali nemáme, nemáme!“ vypráví Holoubek.

Recept na to, jak udržet nádraží čisté a udržované, spočívá podle Holoubka v tom, vzbudit si u místních obyvatel respekt: „Místní děcka jsem si dá se říci vychoval. Slyším, pozor, Holub je doma! Tak se tady nečárá a vajgly se tu nepovalují.“