Jízdní kolo se stalo účinnou zbraní proti černým skládkám. Pracovníci odboru životního prostředí z jihlavské radnice díky detektivní jízdě na kole stačili od začátku roku odklidit celkem sedm větších černých skládek a téměř tři stovky menších.

„Město za úklid uhradilo zatím 105 tisíc korun. Na celý rok je k těmto účelům vyčleněno 450 tisíc korun. Nejčastěji získává odbor životního prostředí informaci o černé skládce vlastní kontrolou - procházením nebo projížděním města - jak známo, naši úředníci jsou zdatní cyklisté,“ vyjádřil se mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Pokuta padesát tisíc

Mnohé haldy odpadků však ještě dřímají kdesi v lesích nebo ve strouhách u silnic. I když ničiteli, který takovou skládku založí, hrozí poměrně vysoká pokuta, a to až do výše padesát tisíc korun. „Za tento přestupek lze uložit pokutu do padesáti tisíc korun. Černé skládky vznikají nejčastěji v lesních porostech nebo parcích v blízkosti komunikací nebo na odlehlých místech,“ vysvětlila policejní mluvčí Jana Kroutilová. Pokud by navíc došlo k poškození nebo ohrožení životního prostředí, jedná se o trestný čin.

Dopadnout „zakladatele“ takové skládky však není jednoduché. V mnohých případech se to policii nepodaří. „Dopadení pachatele je velmi složité. Hlavně

vzhledem k absenci svědků a stop, které po sobě pachatel zanechá,“ doplnila Jana Kroutilová.

Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa se domnívá, že většina odpadků nepochází od místních, ale spíše ze vzdálenějších vesnic. „To máte jako s kunou, ta

taky neloví doma. Odpad u nás vyhazují spíš přespolní. Vyvezou ho jinam a tím pak asi mají čistší svědomí,“ míní Jirsa.
Více sběrných míst

Dolní Cerekev ale na tom s černými skládkami není nejhůře. Důvodem je více sběrných míst. „U nás je trošku jiný systém, máme poměrně hodně sběrných míst. Snažíme se, aby byla sběrná místa blíže k lidem. Čas od času se ale objeví „opraváři aut“, kteří něco vyvezou kolem obce,“ vyjádřil se starosta Jirsa.

Černá skládka vzniká, když člověk odloží jakýkoliv odpad mimo kontejnery nebo odpadkové koše. Když tedy někdo „odloží“ například matraci ke kontejneru, zakládá tak černou skládku. „Osoba, která neoprávněně založí skládku nebo odkládá odpadky nebo odpady mimo vyhrazená místa se dopouští přestupku proti veřejnému pořádku,“ uzavřela policejní mluvčí.