Blíží se prázdniny a spousta rodičů si pokládá otázku, kam s dcerou či synem? Především děti předškolního věku z vesnic budou mít na Jihlavsku problémy. Jejich školky se totiž zavírají a žádné náhradní „útočiště“ pro ně připravené není.

Většina rodičů z vesnic tak na hlídání povolává babičky a dědečky. „Syn chodí do školky na vesnici a ta se o prázdninách na několik týdnů zavírá. U nás naštěstí funguje babička, ale jinak nevím, co bych dělala,“ vyjádřila se maminka Dagmar Novotná.

Rodiče jsou však na tuto situaci připravení, a tak si hlídání už předem zajišťují. Školka v Lukách nad Jihlavou je zavřená celkem pět týdnů. V mateřince se mezitím maluje a pracovníci si vybírají dovolenou. „U nás je zavřeno celkem pět týdnů. Rodiče si ale nestěžují, o této situaci ví,“ sdělila ředitelka mateřské školy v Lukách nad Jihlavou Jana Pospíchalová.

V Jihlavě se děti do školek dostanou

Lepší situace je však v krajském městě. Každé dítě má možnost se do mateřské školy o prázdninách dostat. Otevřené jsou však pouze některé. O prázdninách tak bude fungovat mateřská škola Seifertova a Resslova. „Je to i z ekonomických důvodů, aby nebylo ve školce třeba pouze pět dětí. I pedagogové si musí vybírat dovolenou. Pokud ale rodiče chtějí, místo ve školce určitě dostanou,“ řekla ředitelka Mateřské školy Mozaika Jarmila Bučková, která po Jihlavě sdružuje sedmnáct mateřinek.

Někteří rodiče ale tuto službu přesto nevyužívají. Vadí jim, že syn nebo dcera by byli v cizích prostředí s cizími dětmi. „Dcerka chodí do školky v Jihlavě. I když mám možnost ji do školky přes prázdniny dát, neudělám to. Mám tu výhodu, že má staršího sourozence. Co vím ale od známé, obzvlášť pro ty menší děti je umístění do cizí školky docela stresující,“ vysvětlila Dana Piklová z Jihlavy.

Změna prostředí dětem neprospívá

Její názor sdílí i Jarmila Bučková: „Děti nemají svoji paní učitelku a nebudou se svými kamarády. Z psychologického hlediska by měly mít prázdniny. V průměru do mateřinek o prázdninách chodí asi osmdesát až sto dětí.“

V zavřených mateřinkách o prázdninách probíhá generální úklid a nutné opravy. „Na některých školkách budou probíhat stavební práce, měnit se okna, linolea, ve všech školkách v kuchyních se také maluje a samozřejmě probíhá generální úklid,“ popsala ředitelka Mateřské školy Mozaika.