Právě včerejšek totiž patřil emisi stříbrných mincí, jejichž podobu schválila bankovní rada ČNB.

Mince byla vytvořena podle lícní strany návrhu slečny Miroslavy Česlové a rubové strany návrhu Josefa Oplištila. Na lícové straně je úryvek z notového zápisu, na rubu podobizna Gustava Mahlera z profilu.

Mince je provedena ve špičkové kvalitě, která je označována jako kvalita „proof“, vyrobena je ze slitiny stříbra a mědi. Průměr mince je jedenatřicet milimetrů, tloušťka 2,3 milimetru a hmotnost 13 gramů. Její nominální hodnota je 200 korun, ražena byla v České mincovně.

Do soutěže na pamětní minci k výročí narození Gustava Mahlera bylo předloženo 57 návrhů, které byly dílem 36 výtvarníků. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze dne 14. dubna 2009 v České národní bance, přítomna byla zástupkyně Společnosti Gustava Mahlera Jana Černá. V prvním kole bylo vyřazeno 41 návrhů, ve druhém kole bylo oceněno deset návrhů, které byly výtvarně zdařilejší a lépe vystihovaly podobu Gustava Mahlera. Do třetího kola postoupilo šest návrhů, které byly na umělecky nejvyšší úrovni a nejlépe vystihovaly zadané téma.

Mahlerovské oslavy vyvrcholí v Jihlavě 7. července.