Taktiky různých černých pasažérů v městské hromadné dopravě v Jihlavě jsou ohroženy. Spolu s Jihlavskou kartou totiž nastoupil i nový systém kontroly cestujících. Vypátrat hříšníka je tak snazší.

„Revizoři nyní mají takzvané revizorské čtečky, které načítají čipové karty. Načtou si data a na displeji se objeví, že například 12.června má cestující zakoupenou časovou jízdenku,“ vyjádřil se ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím.

Než nastoupil do jihlavské městské dopravy nový systém, ke kartě si lidé kupovali pouze kupony. Občas se stávalo, že se je pokoušeli zfalšovat. „Když mi kupon propadl, někdy jsem si ho půjčila od sestry. Sice se lišil v číslech, ale jednou se mi stalo, že si toho revizorka v tom zmatku přecpaného trolejbusu nevšimla a mně to prošlo,“ prozradila na sebe šestnáctiletá studentka z Jihlavy.

Jihlavská karta už takový způsob podvodu nepřipouští. Vše je v elektronické podobě. „V okamžiku zjištění neplatné jízdenky se celý proces elektronický uloží. Myslíme si, že už ani u soudu nebudeme mít problémy. Bude existovat jasný doklad o tom, že držitel nemá platnou jízdenku,“ popsal ředitel.

Moderní systém sice ještě nevychytal všechny „mouchy“, ale počet lidí, kteří Jihlavskou kartu vlastní, je obrovský. „Celkem máme 19 500 držitelů karty. Jenom 18tisíc jich je z Jihlavy,“ spočítal Josef Vilím.

Ten musí v dnešních dnech řešit i některé stížnosti. Nejčastěji se stává, že cestující mají problémy při výstupu. Když totiž mají elektronickou peněženku, musí si označit nástup i výstup. Při výstupu ale znejistí a výstup si označí dvakrát. Karta jim však započítá další nástup. „Cestujícím jsme vše vysvětlili a reklamaci uznali, věčně to ale dělat nemůžeme,“ řekl ředitel.

Moderního elektronického systému se však nebojí ani devadesátiletí občané. „Jihlavskou kartu má v této době dokonce dvacet jihlavských devadesátníků,“ vyčíslil Vilím.