Nejmladší obcí je na Jihlavsku Panenská Rozsíčka.

Letos má obec s 154 trvale žijícími obyvateli věkový průměr 34 let.

Kraj podpořil Panenskou Rozsíčku v těchto dnech – jako jedinou obec na Jihlavsku – dotací na děti ve věku do 15 let v celkové výši bezmála čtyřiceti tisíc korun.

Kraj podporuje od roku 2003 obce s podílem dětí do 15 let vyšším nebo rovným čtvrtině obyvatel. „Důvodem podpory je nízká státní dotace na jedno dítě v základní a mateřské škole. Obce s velkým podílem dětí se dostávají do finanční tísně, kterou vlastními prostředky řeší jen s obtížemi,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

„Jsme skutečně mladá obec. Máme 39 dětí do 15 let. Na každé nám vyplatil kraj tisícikorunu letos potřetí. Je to málo peněz, protože platíme obcím a městům několikanásobek na úhradu školní docházky našich dětí, ale i za to málo něco pořídíme,“ připustil včera starosta Panenské Rozsíčky Bohumil Novák.

Doplnil, že tři děti jezdí například do Telče a obec platí na jedno ročně přes 5 100 korun. Do Třeště jezdí 16 dětí a příspěvek na jedno činí bezmála osm tisíc. Čtyři jezdí do Jihlavy s platbou do 8 800 korun, zbývající do Hodic.

Malá obec zná recept

Samosprávě se vyplácí investice do rozvoje obce. Během deseti let zasíťovali 16 stavebních parcel a dnes na nich stojí domy. Rozsíčka už má ministerskou dotaci na inženýrské sítě dalších sedmnácti parcel.

„Lidé dostali podmínky, aby si mohli postavit. Samostatnost malých obcí je důležitá, aby si mohly dělat to, co potřebují. Proto máme tolik dětí a obec čeká další rozvoj,“ předpověděl první muž Rozsíčky.

Ta se osamostatnila v roce 1992 ze správy Třeště. Tehdy jsme měli 80 obyvatel, teď máme dvojnásobek,“ potvrdil starosta.

„Vyrostly nové domy, nastěhovaly se mladé rodiny s dětmi. Je to zásluha vedení obce a prospívá to všem místním,“ řekla včera maminka dvou dětí, Irena Stolaříková z Panenské Rozsíčky.

Obcí se srovnatelným věkovým průměrem je na Jihlavsku kolem pěti.