Dívky vyhrály celorepublikovou soutěž v orientálních tancích, která se konala v Ostrohu nad Ohří. Deník vyzpovídal vedoucí kroužku Alenu Hutařovou.

Kdo nebo co vás přivedlo k orientálnímu tanci?

Kamarádka. Chodila jsem do country tanců, ale přestalo mě to naplňovat, protože jsme pořád dělali to samé. Pak mě kamarádka vzala do břišních. Brzy jsem se musela rozhodnout, čemu se chci dál věnovat, jestli břišním nebo country. Vyhráli břišní.

Co se vám na tanci nejvíce líbí?

Asi odpoutání od reality. Taky mi pomáhá zdravotně i duševně.

Jaké jsou druhy orientálních tanců? Kterému momentálně dáváte největší přednost?

Je klasický břišní tanec, afrotanec, indický tanec bollywood, tribal a další. U tribalu jsou tanečnice hodně pomalované, často mají tetování. Pohyby jsou trhané a celý tanec působí démonicky. Mně se momentálně nejvíce líbí bollywood a afrotanec.

Co podle vašeho názoru potřebuje orientální tanečnice?

Hlavně cítit tanec, prožívat ho. Některé holčičky chodí do břišních tanců jenom proto, že to chtějí rodiče. A já už na šestiletých dívkách poznám, jestli je to baví a u tance zůstanou nebo ne.

Existují orientální tance pro muže?

Ano, v historických knihách si můžeme přečíst o tureckých tancích pro muže. Hodně využívali prvků z ženských tanců. Často tančili se šavlemi a tance měly bojový ráz.

Kolik jste vymyslela choreografiía čím se inspirujete při jejich vymýšlení?

Asi osm, nejnovější se jmenuje Tajemství noci. Kromě tajemné noční atmosféry má vyjádřit problematiku terorismu a problémy, které jsou například v Iráku. Choreografii vymyslím, když mě osloví nějaká hudba. Podle jiných skupin se moc neinspiruji. Když tančí klasické břišní tance, připadají mi všechny choreografie podobné.

Jak by měla být břišní tanečnice ozdobena? Nepřipadají vám kostýmy nabízené běžně v obchodech a na internetu příliš drahé? Ceny kostýmů se pohybují v tisících.

U mě co tanec, to jiné oblečení. Když vymýšlím choreografie už dopředu vidím, jak by tanečnice měly být oblečeny a ozdobeny. Například při tanci s pavími pery jsem viděla, že by kostýmy měly jít do zelena nebo do oranžova. Myslím si, že pokud člověk není vyloženě profesionální tanečnice, je lepší, když si ozdoby vyrobí sám. Zvláště při vysokém počtu tanečnic.

Jak dlouho vedete kroužek Ištarv domu dětí a mládeže a kolik má momentálně tanečnic?

Vedu ho tři roky, nyní má, když se sečtou všechny skupiny, asi padesát členek.

Jaké jsou dosavadní úspěchy kroužku?

Loni jsme získali jedno první a dvě druhá místa na Přibyslavském pantoflíčku, letos jsme získali jedno druhé a jedno třetí. Loni jsme v Ostrohu rovněž vyhráli a získali zvláštní ocenění za tanec Salamaja. Letos jsme zvítězili s bollywoodem.