Přestože jsou malou vesničkou na Jihlavsku, skončili na druhém místě v celostátní soutěži ve sbírání papíru. Základní škola a mateřská škola Jamné v Jamném u Jihlavy v průběhu školního roku v průměru na jednoho žáka nasbírala celkem 287,2 kilogramů papíru.

„Zabodovali jsme v soutěži v přepočtu na jednoho žáka. Takhle měly šanci i menší školky a školy. Loni jsme zůstali na šestém místě, letos jsme si polepšili,“ vyjádřila se vedoucí učitelka mateřské školky v Jamném Miluše Stejskalová.

Soutěž s panem Popelou táhla

Soutěž vyhlásila společnost .A.S.A. v rámci ekologicko výchovného projektu, který se jmenuje Soutěž s panem Popelou. Letošního ročníku soutěže ve sběru druhotných surovin se zúčastnilo celkem 470 škol. „Projekt provázel děti jak ve školách, tak i mimo ni a dal jim tak možnost zamyslet se nad současným neutěšeným stavem životního prostředí,“ uvedla tisková mluvčí firem .A.S.A. v České republice Marie Mocková.

V Jamném se však do soutěže nezapojili pouze žáci, ale také lidé z celé vesnice. „Děti sbírali papír společně s rodiči. Zapojila se i pošta a vůbec lidé z celé vesnice se chodili ptát,“ dodala Miluše Stejskalová.

Na druhém místě v hodnocení podle celkového množství papíru skončila také základní škola z Jihlavska a to Základní škola Dolní Cerekev. „V soutěži jsme už třetí rok, takže děti už papír nosí spontánně, není potřeba ani žádná agitace,“ nechala se slyšet zástupkyně ředitele Marie Angelisová.

Do projektu se základní škola z Dolní Cerekve zapojila protože se jí zdálo, že papír je v obci špatně využívaný. „Spousta papíru se válela kolem kontejnerů. Děti neustále sledovaly výsledky soutěže, i ostatní lidé z vesnice. Je dobré, že takový projekt existuje,“ uzavřela Angelisová.