Kuřácká, nekuřácká nebo obojí? Od včerejška má zákazník v restauračních zařízeních jasně na výběr. V platnost totiž vstoupil nový protikuřácký zákon, který určuje, že zařízení musí být označena samolepkou, o jakou provozovnu se jedná. Většina provozovatelů se však shoduje na tom, že zákon nic neřeší. Kvůli strachu o ztrátu zákazníků se bude kouřit dál.

„U nás je kouření povoleno, protože kdyby byla moje hospoda nekuřácká, tak by sem nikdo nechodil. Samolepku už mám. Neočekávám žádné výraznější změny,“ vyjádřil se majitel penzionu a hostince U Kačaby Josef Urban.

Přibyly pouze samolepky

Ve většině provozoven se tak s novým zákonem nic nezměnilo. Na dveřích pouze přibyla nálepka buď přeškrtnuté cigarety v červeném kruhu, cigarety ve výstražném trojúhelníku nebo obojí. Pokud se totiž provozovatel rozhodne pro kuřáckou i nekuřáckou restauraci, pak musí být části oddělené zdí.

„To, že tady snad postavíme příčku, je naprostý nesmysl. Je to ten nejjednodušší krok, který mohli udělat a vlastně tím neudělali vůbec nic. Kdyby to zákon nařizoval celoplošně, to by byla jiná,“ nechal se před časem slyšet majitel restaurace Tři knížata na Masarykově náměstí v Jihlavě Pavel Mareš.

Salonky jsou ve výhodě

Výhodu však mají ty restaurace, které mají alespoň salonek. Pak si na své přijdou jak nekuřáci, tak i milovníci nikotinu. „V naší restauraci máme dvě místnosti – jednu pro kuřáky a druhou pro nekuřáky, už jsou obě označeny nálepkami,“ popsal majitel Pivovarské restaurace Jan Rychetský.

Podle mnohých obyvatel Jihlavy je výběr nekuřáckých zařízení v krajském městě minimální. Ani po vstoupení protikuřáckého zákona v platnost se provozovny pro nekuřácké prostory nerozhodly a možnost zajít si do nekuřácké kavárny se tak nerozšířila. „V Jihlavě znám jen opravdu málo nekuřáckých hospod a jako nekuřákovi mi to docela vadí. Když chci ale někam jít s přáteli, kteří kouří, musím to tolerovat,“ postěžovala si Jana Červinková z Jihlavy.

Nekuřáckých zařízení je málo

Jehlou v kupce sena nekuřáckých zařízení v Jihlavě je nová kavárna Mahler na Masarykově náměstí. „Setkal jsme se s kladnými ohlasy. Většinou zákazníci nekuřácké prostory přivítali s nadšením,“ popsal majitel kavárny Miroslav Tomanec.

I přes to, že protikuřácký zákon již vstoupil v platnost, na některých zařízeních se ještě samolepky neobjevily. „Byly tu různé firmy s odlišnými nálepkami, a tak radši počkám, až mi někdo řekne, jakou mám mít,“ uzavřel majitel Restaurace na hradbách Milan Todt.

HELENA FIŠAROVÁ, DANA DVOŘÁKOVÁ