Ani od lidí z obcí na Jihlavsku, přes něž má vést plánované elektrické vedení vysokého napětí, si na ministerstvu životního prostředí kladné stanovisko nepřečtou. V Ústí, v Dudíně, v Kalhově i v Opatově se shodují: Stožáry a dráty tady nechceme!

Není divu. Málokterý kout regionu zůstal doposud tak nedotčený negativními prvky civilizace jako právě tato lokalita. Těsně před Dudínem kličkuje na louce vedle silnice zajíc. Opodál se pase stádo krav. A v ohradě vítají letní den koně. „Původně to tady bylo naplánované jako zániková vesnice,“ připomíná na návsi v Dudíně Ota Rážek. Těžko si vysvětlit zmíněný záměr tak, že zánik přinesou právě stožáry a dráty.

Kousek za Dudínem má vést trasa vysokého napětí Košín – Mírovka. Z Košína nedaleko jihočeské jaderné elektrárny Temelín bude přenášet elektrickou energii do uzlové rozvodny Mírovka na předměstí Havlíčkova Brodu. Elektrické napětí v nových drátech bude mít hodnotu 400 kilovoltů.

A teď to hlavní, kvůli čemu se obce, a nejen ty na Jihlavsku, bouří! Nové stožáry, které budou vzdáleny tři sta metrů od sebe, budou vysoké 45 metrů. Někde možná i více.

Stožáry vysoké jako rozhledna Pípalka

Pro srovnání. Rozhledna Pípalka na nedalekém Křemešníku měří celá 53 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 40 metrů. „Byla jsem tam, je to opravdu pěkná výška. Neumím si představit, že by tady všude kolem stály takhle vysoké stožáry,“ říká Lenka Hájková, prodavačka obchodu Jednoty v Ústí, kudy je vedení také v plánech namalované.

Žádné pestré čtení to rozhodně nebude

Projekt oživila před zhruba dvěma lety státní akciová společnost ČEPS, která energetickou distribuční soustavu spravuje. Původní plán vznikl už před třemi desetiletími, teď se k němu stát ve své energetické koncepci vrátil. Stavět se má začít v roce 2015, práce by pak trvaly tři roky.

Jenže v obcích mají kvůli této stavbě napilno právě v těchto dnech. První červencovou neděli totiž končí lhůta, dokdy se mohly obce vyjadřovat k záměru v rámci posuzování vlivů připravované stavby na životní prostředí.

Úředníky na ministerstvu životního prostředí, kde stanoviska skončí, žádná pestrá četba nečeká. Nikde totiž chystaný projekt s otevřenou náručí nevítají. „Předloženou dokumentaci jsme projednali a k záměru zaujali záporné stanovisko,“ potvrdil starosta Ústí Josef Paťha. A hned připomenul, že připravovaná stavba není v souladu s územním plánem obce z loňského roku. „Když to tady postaví, hrozí devastace celého území. Dojde k nevratnému znehodnocení životního prostředí i cen pozemků,“ vypočítal Paťha.

Jeho slovům, stejně jako slovům dalších usedlíků se nelze divit. Dlouhá léta sem vedly pouze úzké silnice, staré dvanáctimetrové stožáry s rozvodem proudu neměly šanci ani v době svého vzniku vzhled krajiny změnit. A s tím má být za pár let konec. „Máme tady akorát tu přírodu. A tu si nechceme nechat vzít,“ zopakoval starosta Paťha.