Rok se s rokem sešel a malí i velcí milovníci hraček ze všech koutů České republiky opět zamíří do Kamenice nad Lipou v okrese Pelhřimov. Na zámku se tam od středy do neděle bude konat festival Hračkobraní, který představuje hračky z přírodního materiálu.

Jubilejní pátý ročník této akce slibuje bohatý program. „Chystáme řadu tvůrčích dílen, ve kterých může každý rozvíjet svou fantazii,“ uvedla vedoucí kamenických kulturních zařízení Alena Kůrková.

Zájemci si například vyzkouší výrobu textilní nebo dřevěné hračky. „Z polotovarů si dotvoří hračku podle svých představ, kterou si budou moci odnést domů,“ podotkla Kůrková.

Na návštěvníky čekají i dílny, ve kterých se naučí malovat na textil nebo kameny. Seznámí se i s ubrouskovou a pískovou technikou.

Zahrada se změní v divadelní scénu

Každý festivalový den se zámecká zahrada změní v jeviště pod širým nebem, kde se odehraje spousta pohádkových divadelních představení. „Malí i velcí se mohou těšit například na vystoupení Divadla Krab, Bílkovo kratochvílné divadlo nebo Téměř divadelní společnost,“ vyjmenovala Kůrková.

Po celé Hračkobraní si návštěvníci mohou prohlédnout výstavy hraček. Nejmenší se vydovádí v dětské herně. „I letos samozřejmě chystáme na nádvoří hračkářský trh,“ doplnila vedoucí kulturních zařízení Kůrková.

Pátý ročník Hračkobraní odstartuje ve středu dopoledne. Kamenický zámek bude hračkám patřit až do neděle.

Pestrý průvodní program po všechny festivalové dny začíná v deset hodin a končí přesně s odbitím sedmnácté hodiny.