Několik dětí z dětských domovů na Jihlavsku se o prázdninách vůbec nesetká s rodiči. V Jihlavě se z jednatřiceti dětí domů nepodívají dvě, z telčského domova, v němž normálně bývá dvacet čtyři dětí, čtyři až pět.

Naopak ty nejšťastnější zůstanou u rodičů třeba i celé prázdniny.

Děti z dětských domovů to nemají jednoduché ani při plánování prázdnin. Někteří rodiče dětem naslibují, že si pro ně přijedou a pak svůj slib nesplní. „Vymlouvají se, že nemají peníze, jako kdyby je nemohli přes rok nastřádat,“ řekl ředitel Dětského domova v Telči Milan Opravil.

Pro děti, které zrovna nebudou na táborech nebo u rodičů, dětské domovy připravily bohatý program. „Naše děti byly minulý týden na cyklistickém výletě, navštívily Veselí nad Lužnicí, Třeboň a Slavonice, celkem najezdily přes tři sta kilometrů, proto tento týden odpočívají,“ uvedla Miroslava Floriánová, ředitelka Dětského domova v Jihlavě. „Bylo to docela únavný,“ vyjádřil své pocity z jízdy na kolech Karel, který je rád, že teď může odpočívat. „Nejvíc se těším asi na Máchovo jezero, bude tam klid,“ řekl k ostatním výletům. Během prázdnin čekají děti ještě výlety na Vranov, do Žirovnice, na Šumavu či sjíždění Otavy.

Děti z telčského dětského domova stráví prázdniny na chalupě v Horní Slatině. „Odtud se budou pořádat jednodenní výlety, například na koupaliště,“ sdělil Milan Opravil. Koncem srpna pojedou do Frenštátu pod Radhoštěm. Některé děti si budou část prázdnin užívat na letních táborech. „Jezdí na tábory tady v okolí, například do Staré Říše,“ řekl Milan Opravil.

Letní prázdniny se v dětských domovech mimo jiné projevují také v počtu dětí, které zde pobývají. Děti se totiž různě střídají, přijíždějí a odjíždějí, a tak jich je v těchto zařízeních někdy pět a jindy patnáct. „U nás jsme měli včera osm dětí,“ uvedla Miroslava Floriánová. Podobné údaje uvádí také ředitel Dětského domova v Telči Milan Opravil.