Sezona obávaných klíšťat začala letos o něco později kvůli dlouhé zimě, přesto se již na Vysočině objevilo devět případů onemocnění klíšťovou encefalitidou!

Nakažení pocházeli z Havlíčkobrodska a Třebíčska. Avšak za pobytem do přírody se většina z nich vydala na Jihlavsko, kde se s nejvyšší pravděpodobností nakazili.

Ačkoliv se Vysočina v počtu nakažených loni umístila na druhém místě hned za Jihočeským krajem, nezdá se, že by to lidi vyburcovalo k větší zodpovědnosti. „Lidé se nechávají očkovat asi stejně jako loni,“ uvedl lékař Petr Svačinka.

Epidemioložka Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě sice mírný vzrůst zájmu o očkování zaznamenala, ale počet očkovaných je stále příliš nízký, dokonce pod celorepublikovým průměrem.

Přitom je očkování podporováno pojišťovnou a každý se může nechat očkovat jak u svých praktických lékařů, tak v očkovacím centru Avenier v Mrštíkově ulici v Jihlavě. „Očkovat by se měli dát především lidé, kteří plánují pobyt v přírodě, jako například houbaři,“ řekla Dvořáková.

Zatím je počet nakažených o něco nižší než loni touto dobou. Za loňský červen měla Vysočina čtrnáct případů, letos osm. Teplé počasí navzdory zažitým představám široké veřejnosti totiž klíšťatům nepřeje. „Zalézají do děr a živí se na menších obratlovcích,“ uvedla Dvořáková.

Následky nemoci

V souvislosti s tímto onemocněním se často hovoří o smrtelných následcích, které může encefalitida mít, zapomíná se však na běžnější obtíže. I ty mohou výrazně zkomplikovat život. „Mezi časté následky patří bolesti hlavy, nespavost nebo obrna některých skupin svalů,“ vypočítala možné příznaky Dvořáková.

A jak vůbec člověk pozná, že se klíšťovou encefalitidou nakazil? „Asi týden po nakažení se objevují příznaky podobající se chřipce. Po několika týdnech se dostavuje druhá fáze onemocnění, která je již mnohem závažnější a projevuje se zejména nesnesitelnou bolestí hlavy,“ uvedl Svačinka.

Tři náhodné dotazy v ulicích prokázaly, že Jihlavané skutečně očkování příliš nefandí. „Já očkovaná nejsem, na mě klíšťata nejdou,“ tvrdila mladá maminka Lenka Meyterová. Svého synka by však, až trochu povyroste, chtěla nechat očkovat. „Mně očkování připadá příliš drahé,“ uvedla Marcela Lukešová. „V lese se chráním oblečením a repelentem,“ dodala. Podobně je na tom i Ludmila Vopálenská. „Očkovaná nejsem, i když se nákazy encefalitidou trochu bojím,“ připustila.