Zákaz koupání vyhlásili hygienici v polenském rybníku Peklo. Voda s vysokým obsahem sinic může lidem způsobit alergické reakce a vyrážky.

Nevhodné ke koupání jsou podle poslední kontroly krajské hygienické stanice také rybníky Pávovský a Okrouhlík na Jihlavsku. Zhoršenou kvalitu vody mají rybníky Kachlička a Řeka na Havlíčkobrodsku a přehrada Sedlice na Pelhřimovsku.

„Teplota vody v přírodních koupalištích v době odběru většinou převyšovala čtyřiadvacet stupňů a ještě stoupá,“ uvedla Monika Valíková z hygienické stanice. „Zvýšené opatrnosti při koupání je třeba zejména u zdravotně oslabených jedinců - malých dětí, starších lidí, alergiků a chronicky nemocných,“ uvedla Valíková.

Hygienici pravidelně sledují tři desítky koupacích oblastí v kraji. Nejhůř teď dopadl rybník Peklo, kde byly zjištěny sinice v množství čtyř set tisíc buněk na mililitr, dvojnásobně zvýšený byl obsah zeleného barviva chlorofylu. „Zákaz koupání by tam měli dodržovat všichni, nejen lidé se zdravotními potížemi,“ upozornila Valíková.

Mezi přírodními koupališti, která si udržela dobrou kvalitu vody, patří například koupaliště Kožlí na Havlíčkobrodsku či rybníky Černý, Nadymač, Velký Pařezitý a Malý Pařezitý na Jihlavsku. Na Pelhřimovsku mohou lidé bez obav zamířit k nádrži Trnávka, v níž je dokonce voda průhledná na tři metry. Mezi rybníky vhodnými k rekreaci na Žďársku jsou Domanínský, Sykovec a Velké Dářko. Podrobné informace lze najít na adrese www.khsjih.cz.