Na nevhodné chování romských dětí si stěžují někteří obyvatelé Jihlavy.

Podle nich by místo mělo sloužit k odpočinku a klidu, a ne jako veřejné koupaliště. „Kolem parku chodím skoro každý den, to, co se tam děje, je ale pro mě nepochopitelné. Ráchají se tam malí Romové, mají to jako svoje koupaliště,“ vyjádřila se Markéta Vaňková z Jihlavy.

Jezírko jako bazén

Městská policie má v novém parku kameru, která ho hlídá čtyřiadvacet hodin denně. O tom, že se tam koupají děti, městská policie ví. „Lidé si stěžují téměř na všechno. Tomu, aby se tam někdo smočil, nic nebrání,“ nechal se slyšet ředitel městské policie Jan Frenc.

Nevhodné chování

Podle jeho slov se ale přímo o koupání v jezírku mluvit nedá. Pokud však městští strážníci zaznamenají nějaké nevhodné chování, pak lidi z parku vykáží. „Strážníci se tam nemohou pohybovat čtyřiadvacet hodin denně, ale pokud jsou problémy, samozřejmě zasáhnou,“ dodal Frenc. Koupání v jezírku navíc může způsobit i zdravotní problémy. Do vody se totiž lije savo.

Další ze stížností se týká také skotačení dětí po parku s míčem. Ředitel městské policie v tom však nevidí problém: „Prostory mají status parku. Proč by si tam pak děti nemohly házet s míčem? Má to podtext kvůli Romům.“

Markéta Vaňková je ale jiného názoru. Podle ní tento park rozhodně neslouží jako veřejné hřiště: „Vždyť je tam socha velikána Mahlera. Když se do ní děti strefují míčem, pak v tom vidím problém,“ uzavřela Vaňková.