Žně na Jihlavsku začaly. Zemědělci vyjeli v těchto dnech jen na několika místech poprvé do polí sklízet ozimý ječmen.

Přestože letos se potýkaly porosty obilovin a řepky mnohde s extrémními vlivy počasí, farmáři ve srovnání s předpověďmi překvapivě odhadují obstojné výnosy a průměrnou kvalitu sklizně.

Stav na polích denně kontrolují odborníci. „Kvalita bude dobrá, protože obilí dozrávalo v suchu,“ přiblížil včera ředitel krajské agentury pro zemědělství a venkov Jan Štefka.

Farmáři mají strach z dlouhých dešťů

Nic tak nestraší zemědělce jako deštivé počasí. „Kdyby teď přišly vytrvalé deště, mohlo by se stát, že by bylo po úrodě,“ upřesnil Jan Štefka. Podle prezidenta Agrární komory ČR (AK) Jana Veleby se porosty obilovin a řepky potýkaly letos s těžkými až místy extrémními vlivy počasí, se sněhovými závějemi i mrazy. Velké plochy zaplavily deště během chladného jara. Začátkem léta přišly extrémní teploty a sucho.

Mezi prvními hospodáři, kteří vyjeli do polí, byli zemědělci ze společnosti Dobrosev Dobronín (DD). „Jenom jsme vyrazili vyzkoušet ozimé ječmeny, ale žádný zázrak to není. Po ječmenech přijde na řadu řepka a pak další obilí,“ přiblížil včera předseda představenstva DD Josef Nepraš. Potvrdil, že začátek sklizně je letos opožděný.

Žně mohou skončit za příznivého počasí na Jihlavsku do tří týdnů.

Úroda závisí hlavně na počasí

Farmáři družstva ZD Sedlejov včera posekali na semeno kostřavu luční a tento týden vyjedou kombajny kosit ozimý ječmen.

„Měli jsme velký strach o pšenici, které chyběla vláha, ale jako na zavolanou v sobotu pořádně zapršelo,“ připomněl předseda družstva Jindřich Pospíchal, že nejvíc záleží na počasí. Sedlejovští se chystají při dobrém počasí za deset dní na řepku a potom na další plodiny, jak budou na polích dozrávat.

Jedna z klíčových plodin, řepka, je letos v republikovém měřítku oseta na rekordní ploše téměř 370 tisíc hektarů a letos přesáhne podle AK po sklizni čtvrtým rokem hranici milionu tun.

Zemědělci si pochvalují, že plísně letos neměly šanci díky suchému počasí. „Porosty spíš trpěly suchem, než by je decimovaly houby,“ shrnul Štefka.