Pytláků rybařících u vody přibývá, jak potvrzují rybáři.

Oproti pytlákům pasoucím po lesní zvěři jsou pytláci rybáři ve výhodě.

Za ulovení muflona, daňka, jelena či třeba divočáka hrozí pytlákovi soud. Ryb by musel pytlák nachytat několik desítek v ceně více než pět tisíc korun, aby jej soud odsoudil pro trestný čin.

Pokud škoda nepřekročí pět tisíc, rybařící pytlák za přestupek vyvázne s pokutou.

Setkání s pytlákem u vody jsou nepříjemná i pro ostřílené rybáře.

Nebojí se lovit všude

Podle rybářů pytláci chodí k většině rybníků. „V sobotu jsem šel v noci kolem rybníka v Telči a narazil na Rumuna s prutem a chycenou rybou. Měl jsem strach, Nevíte, zda vás nepíchne. Proto jsem zmizel,“ svěřil se včera nájemce tří telčských rybníků Jan Pokorný.

Podle předsedy jihlavské místní skupiny rybářů Rudolfa Švaříčka se pytláci od vody nemají čeho bát. „Jejich drzost je obrovská a soudy na ně jsou krátké. Loví spíš kvůli adrenalinu než pro maso,“ shrnul Rudolf Švaříček.

Předseda jihlavské pobočky Moravského rybářského svazu Jan Kopřiva potvrdil, že porybní a rybáři dopadnou pytláky zřídkakdy. „Každá ryba má svoji cenu, ale upravený zákon je špatný. Měli by ho rychle změnit,“ upozornil jihlavský předseda.

Aby pytlák skončil před soudem, musel by například ulovit deset trofejních pětikilových kaprů, oceněných na 500 korun za kus.

Vysoké ceny jsou u chovných kaprů Rybářství Telč, kde jedna vyšlechtěná ryba přijde na několik tisíc korun.

Ministerstvo zemědělství oceňuje například muflona částkou přes 31 tisíc korun, jelena téměř 30 tisíci. Kdo upytlačí velké zvíře a je přistižen, trestu neujde. „Chyba není v zákonech o rybářství, ale v oblasti trestního práva. Vyžaduje úpravy,“ shrnul vedoucí odboru lesního a vodního hospodářství krajského úřadu Petr Bureš.