Folkový festival Prázdniny v Telči je v plném proudu. Nadané kapely, spousta lidí, stánky s oblečením, bižuterií a občerstvením. Ani tato prázdninová akce se však neobejde bez pokut. Na mušku si totiž právě stánkaře vzala Česká obchodní inspekce.

Za dva dny pracovníci inspektorátu zkontrolovali celkem dvanáct stánků s bižuterií, občerstvením, textilem a hračkami. U čtyř z nich nebyli spokojeni. „Kontrola se zaměřila především na ověření poctivosti stánkového prodeje nápojů a občerstvení,“ vyjádřila se za Českou obchodní inspekci Irena Haas.

Bez ceny nelze

Bystrému oku inspektorů však neušlo ani povinné značení prodávaného zboží, vydávání dokladů o zakoupení a seznámení spotřebitele s konečnou cenovou nabídkou. Stánků s občerstvením navštívili kontroloři celkem sedm. Z toho neprošel jeden, jeho majitel dostal pokutu tisíc korun. „Zřejmě šlo o nedodržení deklarované míry. Zákazník jednoduše dostal méně jídla, než měl,“ nechal se slyšet zástupce ředitele regionálního inspektorátu pro Vysočinu a Jihočeský kraj Karel Havlíček.

Majitel občerstvení zaplatil pokutu přímo na místě. „Šlo o přestupek menšího rázu. Nahrazuje takzvanou blokovou pokutu. Větší přestupek prochází správním řízením,“ vysvětlil Daniel Adamec, Havlíčkův nadřízený.

Právě ke správnímu řízení půjde stánek s textilem a doplňky. Majitel stánku totiž pravděpodobně neměl prodávané oblečení označené symboly k ošetřování a údržbě. „I kdyby tam symboly měl, zřejmě nebyly v českém jazyce, proto správní řízení,“ doplnil Havlíček.

Doklady jsou nutné

Pokutu tři tisíce a tisíc korun dostal na místě také stánkař s bižuterií a obchodník s bižuterií a textilem. Ani jeden neměl výrobky označené cenou, jeden pak na prodané zboží nevydával doklady.

Své zkušenosti se stánkaři na Prázdninách v Telči má i Dana Piklová, která akci navštěvuje každý rok. „Když se zamyslím, je pravda, že u některých stánků se na cenu musím ptát, na výrobku uvedena není,“ potvrdila.

Mimořádná kontrolní akce inspektorátu nesla pracovní název Folkové Prázdniny v Telči. „Inspektoři se zaměřili na kontrolu prodeje a služeb poskytovaných právě v rámci tradičního festivalu,“ uzavřela Irena Haas.