Se záchranou některých památek na Vysočině pomáhají dobrovolníci. Pořádáním kulturních akcí upozorňují na jejich špatný stav, často také sami přiloží ruku k dílu a dokážou pomoci shánět peníze. Například sdružení Přátelé podlipnických kostelů už sehnalo z dotací a darů pro tři památné kostelíky kolem 15 milionů korun. Obecně prospěšná společnost Castrum spravuje hrad Orlík u Humpolce, zánik kaple svaté Anny u Pelhřimova se snaží odvrátit sdružení Zelené srdce.

„Ty aktivity, které znám, považuji za přínosné,“ řekl Libor Karásek, ředitel telčského pracoviště Národního památkového ústavu. Připomněl také přínos sdružení Přátelé Zahrádky, které koncerty a výstavami upozorňuje na historii městečka Zahrádka, zbouraného v 70. letech minulého století při stavbě přehrady na řece Želivce. Sdružení se také snaží pomoci s opravami jediné zachované stavby – kostela svatého Víta s cennými vnitřními nástěnnými malbami. Letos vyhlásilo veřejnou sbírku.

Společnost Castrum se stará hlavně o zříceninu hradu Orlík, ale i o jiné památky v okolí Humpolce. „Jsme všichni dobrovolníci. V podstatě jsme na hrad přišli jako trempíci a tak se nám tam zalíbilo, že už tam jsme 17 let,“ uvedl člen správní rady Tomáš Klener. Základní tým tvoří deset až 15 lidí, na ně se nabaluje hodně kamarádů a přátel. Na hradě už byly odpracovány tisíce dobrovolnických hodin. „Lákáme každou ruku, která je ochotná pomoci,“ doplnil.

Plánují kulturní akce

Kromě peněz od města Humpolec, jemuž hrad patří, plynuly na Orlík i státní dotace. Předtím byla zřícenina zarostlá stromy a travou.

„V podstatě sloužila jako kamenolom pro místní obyvatele,“ zavzpomínal Klener. Teď se tam koná celá řada kulturních akcí. Například víkendové středověké slavnosti začátkem července navštěvuje i 2 500 lidí. Příští týden se bude konat festival Film a dějiny. Opravy stále postupují.

Sdružení Zelené srdce se asi tři roky pokouší zachránit kapli svaté Anny u Pelhřimova. Postavit ji nechal tamní měšťan v 17. století, poničena byla před půl stoletím. Zůstaly jen obvodové zdi s malým kouskem střechy. Teď už je kaple vyčištěná, zbavená suti. Sdružení letos sehnalo 50 tisíc korun na další úpravy.

„Měly by se konzervovat koruny zdí, aby se ta kaple dál nerozpadala,“ přiblížil plány zástupce sdružení Pavel Koubek. Nejraději by byl, kdyby se časem podařilo obnovit střechu. „Ale budu spokojený, když se kapli podaří aspoň zakonzervovat,“ dodal. U kaple by se měly pořádat duchovní a kulturní pořady.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)