Jediná pojízdná prodejna Jednoty Třešť na Jihlavsku vozí přes týden jídlo stovkám obyvatel menších venkovských center.

„Jsme moc rádi, že k nám pojízdná prodejna jezdí dvakrát týdně. Nakoupíme si čerstvé pečivo, mléko, všechno, co potřebujeme, a ještě si můžeme vybrat něco na mlsání,“ řekla včera reportérovi Deníku na návsi v Čenkově za Třeští seniorka Jana Hronová.

Usměvavého řidiče a pokladního pojízdné prodejny Aleše Musila i jeho ochotnou parťačku, prodavačku Miroslavu Cirhanovou, znají senioři v Zadním Vydří nebo Vystrčenovicích u Telče stejně jako v Třešti či na jihlavském Lesnově nebo v Pístově či kolem „dépéesky“ v Rantířovské ulici.

Od rána do večera v jednom kole

Aleš Musil přichází ráno do práce o páté, prohlédne autobus, nastartuje, projede a o půl šesté zaparkuje při prodejně Jednoty ve Váňovské ulici.

Prodejna je zároveň logistické centrum prodejny na kolečkách. Časně ráno se tu sjíždějí vozy pekařů, zelinářů, řeznictví a dalších dodavatelů. Čerstvé potraviny bleskem přebírá vedoucí prodejny Lenka Pospíchalová. „Ráno je frmol, člověk se musí snažit, aby všechno bez chyby stihl. Zákazníci jsou tolerantní, třeba chvíli počkají, než vypíšu papíry, abych mohla vypravit pojízdnou prodejnu. Vypíšu papíry, posádka si vezme zboží a jedou,“ v kostce shrnula Lenka Pospíchalová. „Nakládáme zeleninu, salámy a pekárnu. Tohle zboží vozí čerstvé každý den. Ostatní doplňujeme ze skladu. Doplňujeme také mražené zboží,“ upřesnil Aleš Musil. Za volantem pojízdné prodejny sedí od vojny čtyřiadvacet let.

Autobus Karosa za bezmála tři miliony korun včetně vestavěné prodejny s mrazáky a lednicemi včera před sedmou přivítal první zákazníky na dvoře Jednoty poblíž tesařského učiliště. Lidé z okolí si tam ráno zvykli chodit pro svačiny.

Lednice při prodeji napájí generátor

„Dřív, než přijdu do práce, si v pojízdné prodejně nakoupím jídlo na celý den, a to mi velice vyhovuje,“ prozradil včera právník Vladislav Kasal.

Pojízdná prodejna zajíždí denně kromě dne klidu, středy, po několika okruzích asi do tří desítek obcí.

Na každé „štaci“ řidič před prodejem z boku autobusu vysune a zapne elektrocentrálu, aby mrazicí boxy a lednice nezůstaly bez proudu.

Podle předsedy spotřebního družstva Jednota Třešť Vladimíra Lysého má pojízdná prodejna 500litrový mrazicí box a tři lednice s obsahem 450 litrů na čerstvé mlékárenské a uzenářské zboží. Zákazník si z mrazáku může vybrat mražené kuře stejně jako nanuky či mražené smetanové krémy nebo na kost zmrzlou zeleninu.

Elektrocentrála v klidu mražené zboží stále dochlazuje. Zagarážovaný autobus připojí řidič na síť.

Lednice i mrazicí box se dochlazují ze sítě i při ranním nakládáni. „Zákazníci mají u nás sortiment jako v kamenném obchodě. Přitom zboží se točí tak, že se prodá všechno, co ráno naložíme. To se v kamenných obchodech neděje,“ připomněl jednu zvláštnost pojízdné prodejny Vladimír Lysý.

Prodavačka Miroslava Cirhanová doplnila, že nebýt pojízdné prodejny, osamělí senioři by si nemohli koupit, na co mají chuť.

Senioři potřebují pomoc

„Když k nám přijde babička, která nemůže chodit, pomůžeme jí do autobusu. Někteří senioři ani do prodejny nevylezou, těm poradíme s nákupem. Všechno kolem uděláme a nákup jim podáme ven, kde i zaplatí. Je to pro ně obrovské ulehčení a cítíme to jako pomoc těm lidem,“ naznačila Miroslava Cirhanová.

Dodala, že v mobilní prodejně jezdí více než tři roky a v práci se cítí spokojená. Těší ji, že může pomáhat lidem. „Jenom je trochu problém, že v létě je uvnitř hrozné horko. Mrazáky mrazí a za zády máme horko. V zimě je zase hrozná zima, ale už jsme si zvykli,“ připustila prodavačka.

Pojízdná prodejna nám dělá radost, protože vozí i takové věci jako směs pro slepice, drogistické zboží. I králíka dostanete,“ svěřila se včera na další „štaci“ starší zákaznice.

Jednota Třešť ceny drží výš než běžný průměr. Zákazník zaplatí za nadstandard dodávky čerstvého zboží bezmála až domů. Přesto vedení společnosti žije v jistotě, že na pořízení nové pojízdné prodejny dlouho nebudou peníze. Karosa slouží Jednotě od roku 2000, kdy firma využila dotace z programu podpory středního podnikání.

„Od té doby začala fungovat nákupní turistika a vyrostly supermarkety a diskonty. Změny mají na svědomí to, že největší podíl zákazníků nezávislého obchodu včetně Jednoty Třešť jsou spoluobčané senioři a maminky na mateřské dovolené,“ přiblížil včera předseda Vladimír Lysý. Připomněl, že nezávislí obchodníci jako Jednota Třešť drží asi třetinu tuzemského trhu. Obchodní řetězce obsazují podle něj města s více než třemi tisíci obyvatel.

Připomněl, že český nezávislý obchod má stále dost místa pro rozvoj, který ovšem už bude podle všeho jen pozvolný.

Za bývalého režimu patřily Jednotě Třešť v jihlavském regionu stovky provozoven. „V každé vesnici byla prodejna a restaurace. Na Jihlavsku jsme měli na 250 prodejen a 150 hospod. Museli jsme změnit strategii. Proto máme na Jihlavsku dnes už jen 48 kamenných prodejen,“ upřesnil Vladimír Lysý.

Vedení Jednoty, spotřebního družstva v Třešti, chce i za ceny ztrát uzavřít prodejny, které nevydělávají, a další, již uzavřené, prodat. Na druhé straně se Jednota pouští do experimentů. „Pracujeme na projektu takzvaných obchodů na rohu. Lidem obchod nazývaný convenience store nabízí pohodlný, rychlý nákup. Tyto prodejny máme v Telči, Kostelci a Jihlavě. Doplnili jsme je o úsek teplých potravin. Takzvaný teplý bufet bude denně nabízet čerstvé masné a uzenářské speciality,“ přiblížil první muž třešťské Jednoty .

Vzápětí potvrdil, že firma chce vylepšenou nabídkou přilákat zákazníky, a vylepšit si tak svoje postavení na trzích Jihlavska.