Obyvatelé Kosova, místní části Jihlavy, jsou už pátý den bez pitné vody. V sobotu totiž kvůli bouřce a následným přívalovým dešťům došlo k zatopení vodního vrtu.

„V sobotu mě na to, že teče špatná voda, upozornila sousedka. Pustila jsem kohoutek a tekla kalná,“ nechala se slyšet obyvatelka Kosova Lenka, která si nepřála zveřejnit své příjmení. Obyvatelé pak začali shánět vedení magistrátu, aby mu oznámili, co se stalo. „Okolo půl druhé odpoledne volal jeden z obyvatel části Kosov, že teče od rána zakalená voda z kohoutků. Skutečnost obratem ověřil pracovník Magistrátu města Jihlavy z odboru správy realit. Po otevření vodojemu kolem čtrnácté hodiny zjistil zatopení vrtu,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Pracovníci města pak vytiskli oznámení o tom, že voda v této části Jihlavy není pitná. „Už odpoledne tady chodila paní z magistrátu spolu s policií a rozdávaly letáky o tom, co se stalo, a že voda není pitná,“ řekla obyvatelka okrajové části krajského města.

Očekávají zprávu

Lidé z Kosova mají však s vodou problémy už dlouhodobě. Především v létě, kdy je větší spotřeba, je vody nedostatek. Proto magistrát rozhodl, že pro Kosov postaví nový vodojem.

„Stávající voda nestačila, proto se teď buduje druhá rezerva,“ řekl předseda osadního výboru v Kosově Josef Andrle. I proto k havárii došlo, na novém vodojemu se totiž nyní pracuje. „Zástupce firmy se v den havárie dostavil na místo a po prověření situace povolal techniku, která zasypala části výkopu, tak aby nedošlo k dalšímu zatopení vrtu,“ doplnil Tulis.

Zatím ale každý den od osmi ráno do dvaceti hodin večer v Kosově stojí cisterna s vodou. Voda totiž stále není čistá. V pondělí dopoledne specialisté odebrali vzorek pro rozbor. „V případě kladného výsledku bude obnovena dodávka pitné vody. Z několika vzorků z kohoutků se voda jeví jako čistá, bez kalu, ale do doby výsledku rozboru stále platí to, že vodu lze považovat za užitkovou,“ doplnil mluvčí jihlavské radnice.

Obyvatelé Kosova tedy nyní čekají, až dostanou zprávu, že vodu mohou i pít. „Zatím nás nikdo o tom, že už je dobrá, neinformoval. Tak čekáme, co se bude dít. Snad to nebude trvat dlouho,“ přála si obyvatelka. Vedení města přislíbilo, že až bude z rozboru zjevné, že voda je v pořádku a lze ji užívat jako pitnou, bude lidi z dotčené části města informovat.