Centrum enviromentální výchovy začalo od včerejšího slavnostního poklepání na základní kámen vyrůstat v blízkosti nového vchodu areálu jihlavské zoologické zahrady.

V netradiční stavbě bude přednáškový sál, terária a akvária zabudovaná do stěn, chovatelská místnost se zvířaty, knihovna a učebny. Jedna z nich bude svým vzhledem připomínat pirátskou loď, druhá jihoamerickou jeskyni. „Inspirovali jsme se filmem Piráti z Karibiku a Indiana Jones. V podpalubí vraku lodi budou dokonce pobíhat krysy,“ řekl architekt stavby Jaroslav Huňáček.

Objekt bude sloužit především pro osvětovou a vzdělávací činnost pro potřeby škol a organizovaných skupin.

„Zoologická zahrada je určená nejen k chovu zvířat, ale měla by plnit i funkci výchovnou a vzdělávací. V tom má naše zoo ještě rezervy, stavbou centra rozšíříme její činnost a zvýšíme atraktivitu,“ řekl při zahájení stavby jihlavský primátor Jaroslav Vymazal s připomínkou, že jihlavská zoo je dvacátým nejnavštěvovanějším turistickým cílem České republiky, v kraji Vysočina jí v návštěvnosti patří prvenství. Slavnostní poklepání na základní kámen bylo symbolicky provedeno takzvaným. „Thórovým kladivem“, které pro tento účel vyrobil umělecký kovář Leopold Habermann. Kladivo by mělo ochránit nově vznikající stavbu, která bude vybudována v duchu prastarých keltských tradic. Stavba by měla být hotová do 13 měsíců. Stát bude necelých 23 milionů korun. Drtivou většinu pokryjí evropské dotace.