Řidičům by tak odpadla starost o drobné.

V reálu by to mělo vypadat asi následovně: Řidič si po příjezdu na placené parkoviště vybere, jestli chce parkovné zaplatit klasicky u parkovacího automatu, nebo pomocí mobilu.

Pokud si vybere druhou možnost, odešle na speciální číslo SMS zprávu se státní poznávací značkou auta a s dobou parkování. Poté mu přijde potvrzení a peníze mu budou strženy z jeho kreditu či paušálu. Parkování si pak bude moci stejným způsobem pohodlně prodloužit.

„Pokud bude chtít někdo vytisknout doklad o parkování, tak to také nebude žádný problém. Vytiskne si ho pomocí internetu,“ doplnil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Městské služby placená parkoviště ve městě provozují.

I kontrola zaplaceného parkování pomocí mobilu bude jednoduchá. Městští strážníci, kteří na placení na parkovištích dohlížejí, si zaplacení stání ověří například na dispečinku.

Řidičům se nápad z placením parkovného pomocí mobilu zamlouvá. „Bude to určitě dobrá služba. Alespoň už nebudeme muset po kapsách hledat drobné,“ míní řidič červené fabie Jindřich Doktor.

„Své výhody to bude mít, i když se nám nečekaně protáhne schůzka či nákupy a budeme si muset parkování prodloužit. Nebudeme už muset spěchat uprostřed nákupů k autu, abychom za jeho sklem vyměnili parkovací lístek,“ doplnil Doktor.

„Placení pomocí SMS by mělo v Jihlavě začít fungovat do konce tohoto roku,“ míní Martin Málek.

Projektu už dala zelenou rada města. „Doprava a parkování je jedno z klíčových témat, které má vliv na kvalitu života ve městě. Tato služba by měla být přínosem pro občany a návštěvníky krajského města,“ řekl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Technické řešení systému parkování bude nyní v rukou Služeb města Jihlavy. Parkovné pomocí SMS by mělo být zavedeno na všech městských parkovištích.