„Šermíři a děvčata v kostýmech s kordy se nám líbí a krásně ladí s prostředím,“ shodli se v sobotu odpoledne na nádvoří zámku manželé Blažkovi z Prahy.

Šermířská škola Ballestra pod Domem dětí a mládeže v Telči začíná svou desátou sezónu.

Pro tento víkend jsme si vybrali vystoupení Tří mušketýrů. Je to šerm, trocha divadla, různé vtipy, to všechno v koloritu renesančního šermu italské školy sedmnáctého století,“ příblížil šermíř Dominik Habermann.

„Návštěvníci zámku si nenechají ujít vystoupení šermířů. Tentokrát je to řekněme zkušební provoz na zářijové Dny otevřených dveří památek. To budou vystoupení mnohem náročnější a kromě domácích tu vystoupí řada hostí,“ připustil kastelán telčského zámku Bohumil Norek.

Šermířská škola Ballestra od svého založení naučila na 50 nadějných chlapců a děvčat šermířskému umění, ale jen malá část u šermu vydržela. Základem školy je pět až osm mladých lidí, věrných šermu v historické podobě. Škola od svého založení rok co rok pořádá nebo se účastní větší akce. V repertoáru má například vystoupení Cyrano z Bergeracu, baladu o souboji v paláci burgundském, co měl pan Bergerac s hňupem… „Spolupracujeme se zámky v Telči i v Dačicích. Snažíme se naučit děti co nejvíc,“ v kostce shrnul Dominik Habermann.