Dramatickými změnami, jaké neznají v žádné jiné vesnici na Jihlavsku, prochází Šimanov. Vtomto volebním období se zde vystřídalo pět starostů, obec byla více než půl roku v nucené správě a loni v červnu zde lidé volili nové zastupitele v mimořádných volbách.

Klid není ani před říjnovými komunálními volbami. Na post zastupitele v polovině srpna rezignoval Stanislav Munduch. Ten, který k poslednímu dubnu odstoupil z funkce starosty. Obec nyní vede Petr Hlaváček a zbývající členové zastupitelstva zůstávají.

Potíže vyvrcholily před Vánocemi roku 2008, kdy složili funkci všichni zastupitelé včetně starostky. Jako důvod uvedli nezvladatelné problémy s vyřizováním stížností a žádostí o informace, kterými je stále bombardoval místní občan Milan Palán.

Jako bumerang

Voliči obce o sto osmdesáti obyvatelích už jsou snad ochotni věřit, že jako bumerang se vrací problémy způsobené Milanem Palánem.

Podle místostarostky Lenky Procházkové bylo jednání zastupitelstva s odstoupením Stanislava Munducha bouřlivé. „V Šimanově se lidi víc než kde jinde zajímají o volby. Máme jednu kandidátku a pan Palán sestavil druhou, kde mu chybělo dost lidí. Snad to ani nemyslel vážně,“ připustila místostarostka.

Doplnila, že pan Palán opět podal stížnosti na práci obecního úřadu. „Budou nás zase prošetřovat, snad už po desáté. Měli jsme tu kontrolu na odměňování zastupitelů a prodej pozemků. Měli jsme tu dokonce inspekci na rozhrnutí hlíny, že jsme nechali nezasypané tři kopečky trávy. Je to jeho právo si stěžovat, tak je využívá,“ shrnula místostarostka a kandidátka do příštího zastupitelstva Lenka Procházková.

„Snad se nám podaří stabilizovat zastupitele, aby drželi při sobě pro blaho obce,“ věří místní podnikatel a další kandidát Jiří Jeřábek.

Stanislav Munduch odstoupil dle svých slov pro nekorektní prospěchářské jednání některých současných zastupitelů a pro běžnou praxi obcházení zákonů.

„Vystřídalo se tu pět starostů, snad se nám teď zadaří,“ doufá obyvatelka Daniela Hrůzová.