Vláda odsouhlasila státní maturity. Co to pro školy znamená? Údajně se ukáže, která škola poskytuje dostatečné vzdělání na příslušné úrovni, a která ne.

Toho názoru je i ředitel Školy ekonomiky a cestovního ruchu v Jihlavě Ladislav Vítek. „Škoda, že státní maturity nezačaly už před dvěma lety, podle prozatímního hodnocení se umisťujeme na předních příčkách. Uvidí se, která škola je dobrá, a která ne,“ nechal se slyšet Vítek.

A to je také důvod, kvůli kterému se vláda rozhodla státní maturity odsouhlasit. Chce zvýšit kvalitu vzdělávání. Už v říjnu si mohou letošní maturanti zkoušku dospělosti nanečisto vyzkoušet. Ta má ukázat, jak jsou školy na státní maturitu připravené.

„Ke generální zkoušce jsme se přihlásili. A jsme zvědavý, jak dopadne,“ vyjádřil se ředitel Střední školy stavební Jihlava Pavel Toman. „Nejproblémovější budou zřejmě žáci nástavbového studia. Ale vše se uvidí až při maturitní generálce, pak se dá zareagovat,“ doplnil.

Prošli školením

Naopak studenti gymnázií nebudou mít zřejmě se státní maturitou problém. Navíc mají žáci i možnost vybrat si maturitu těžší nebo lehčí.

„Myslím, že pro mě je výhodná možnost určit si úroveň nové maturity. Vysoké školy stejně prozatím na dosažené výsledky přihlížet nebudou, proto si zvolím nižší úroveň a maturitu na gymnáziu zvládnu jednodušeji než ostatní na jiných školách, nebo v předchozích letech na této škole,“ přiblížila studentka Gymnázia Jihlava, kterou tento rok státní maturita čeká, Dominika Matulová.

Většina učitelů na středních školách už také prošla školením, jak bude nová zkouška dospělosti probíhat. Problémy tak vedení škol nečeká. „Protože už měly být státní maturity před několika lety, jsme na ně připravení. Učitelé už absolvovali všemožná školení,“ uzavřel ředitel školy Ekonomiky a cestovního ruchu v Jihlavě.