Vysoká škola polytechnická v Jihlavě má dvoje koleje – v ulici Tolstého a Brtnické. Jejich kapacita je 131 míst. „Zájemců o koleje však bývá dvakrát až třikrát více, zvláště z řad studentů prvních ročníků,“ sdělila vedoucí kanceláře rektora Hana Pospíchalová.

Student, který nedostane koleje, není ovšem ve zcela zoufalé pozici. I v Jihlavě totiž už existuje pro studenty poměrně široká možnost bydlení v privátech. Nabídku tohoto způsobu ubytování může student nalézt i přímo na stránkách univerzity.

Stát navíc podporuje studenty ubytovacím stipendiem. Na to mají nárok studenti z kolejí i privátů. „U nás dostávají příspěvek na ubytování všichni, kdo nejsou z okresu Jihlava,“ uvedla Pospíchalová.

Někteří studenti dnes už záměrně dávají přednost pohodlí privátu před kolejemi. Jiní si naopak chtějí užívat pověstný studentský život na kolejích, kde mají možnost lépe poznat spolužáky.

Pokud spolu chtějí být ubytováni kamarádi, není to žádný problém. „Mohou si tento požadavek napsat do poznámky, a pokud je to možné, tak se jim vyhoví,“ řekla Pospíchalová.

Za standardní ubytování na jihlavských kolejích zaplatí student dva tisíce korun měsíčně. V privátech jsou ceny velmi podobné.

Rovněž jihlavští studenti, kteří se rozhodli studovat v jiných městech, musí řešit otázku bydlení. Petra Malinová, která bude studovat lékařskou fakultu v Praze, měla štěstí. Koleje dostala. Dokonce bude bydlet v pokojích jen po dvou. „Myslím, že ubytování na kolejích je lepší než na privátu a hlavně levnější,“ dodala. Zato lidé z jihlavského okresu, kteří touží po studiu na Masarykově univerzitě v Brně, nemají na získání kolejí šanci. „Já jsem si přes internet našla privát, jsme tam jenom čtyři, takže je to v pohodě,“ pochvalovala si Gabriela Šánová, budoucí studentka práv.

Ceny jsou prý srovnatelné s kolejí a může si zažádat také o ubytovací stipendium. Zda je lepší ubytování na kolejích, nebo na privátu si netroufá posoudit. „Na privátu si asi člověk připadá víc jako doma, ale má zase větší míru zodpovědnosti,“ míní Šánová.