Po dokončení budou na místě kanceláře pro pracovníky telčského Národního památkového ústavu, prostor pro ubytování, místo pro expozice, sál pro pořádání vzdělávacích akcí a zázemí pro archeology. Sídlo telčský Národní památkový ústav nutně potřebuje. Funguje totiž zatím v provizorních pronajatých prostorách. Jeho zaměstnanci mají azyl v objektu Lesů ČR a v bývalé synagoze.

Odkrývají střechu

Úpravy Lannerova domu jdou zatím přesně podle harmonogramu. „Nyní se odkrývá střecha,“ řekl ředitel telčského Národního památkového ústavu Libor Karásek. Krov je totiž v horším stavu, než se předpokládalo. Do konce roku by měla být ale střecha hotová.

Stavba začala loni na konci října. V roce 2009 se na místě prostavěly přibližně dva miliony korun. Letos by to měla být částka přibližně 40 milionů korun. Stejný objem peněz by měly stát úpravy i v roce 2011.

V minulosti fungoval Lannerův dům jako jezuitský dispenzář, což je zařízení pro ubytování starších členů řádu. Opravy se objekt dočkal téměř po osmdesáti letech. Do roku 2004 byl v majetku města. Poté ho Telč prodala jako kulturní památku Ministerstvu kultury.

Původně měl Lannnerův dům v těsném sousedství telčského zimního stadionu sloužit jako pavilon okresní nemocnice.