Přestože město otevřelo letos v květnu sběrný dvůr, v okolí Brtnice místní obyvatelé stále nacházejí černé skládky.

Ne hromádku, co by se vešla do igelitového pytle. Kromě běžného odpadu se v okolí najdou i pneumatiky či kusy nábytku.

Podle brtnického starosty Stanislava Jirků si domácí rychle na sběrný dvůr přivykli. Jsou prý disciplinovaní a vozí tam všechen odpad. Černé skládky mají podle něj na svědomí lidé z okolních obcí.

„Před dvěma týdny nám za město vyvezl občan z vesnice 20 kilometrů vzdálené stavební suť,“ uvedl starosta.

Policisté jdou po původci skládky

Na místě našli Brtničtí množství stavební sutě. „Oklepané omítky, cementové tašky, polystyren. Případ šetří policie,“ upřesnil včera první muž Brtnice.

„Lidé z okolních vesnic asi u nás zkoušejí odpad vysypat na sběrném dvoře a když se jim to nepodaří, tak jej sházejí někde na opuštěném místě do trní u cesty,“ shrnul Stanislav Jirků.

„Občas při výpravě do lesa najdeme vyhozené odpadky a velice mě zlobí, že v lidech je taková omezenost. V Rakousku třeba něco takového nedělají, chtějí si udržet čistou přírodu,“ potvrdila včera Jaroslava Zelená z Brtnice.

Soukromník, jehož by policie usvědčila ze založení černé skládky, může zaplatit pokutu až 50 tisíc korun. U právnických osob může pokuta vyšplhat do řádu milionů korun.

Brtničtí mají vypozorováno, že černé skládky jim jako houby po dešti rostou rok co rok na jaře a na podzim. V nových skládkách pravidelně nacházejí věci po úklidu. „Mezi odpadem jsou vyhozené věci, kterých se lidé chtějí zbavit, když dělají pořádek v domě. Když už to jedou vyhodit někam do přírody, přibalí běžný odpad z domácnosti. Nechtějte vědět, co bych takovému člověku udělal,“ zareagoval starosta.

Roční náklady na provoz sběrného dvora vycházejí na více než půl milionu korun. Brtničtí volají po nápravě. Zvlášť ti, kteří odpad najdou na svém pozemku.