I tak budou ale platby o více než pětinu nižší, než je současný tržní nájem ve městě.O devatenáct procent více, tedy 61,60 korun za metr čtvereční měsíčně, zaplatí od ledna nájemníci v bytech první kategorie.

Ještě hlouběji si ale do kapsy budou muset sáhnout nájemníci v bytech nižší kategorie a v domech s pečovatelskou službou. Seniorům bydlícím v bytech první kategorie nájemné od nového roku stoupne o třicet procent. Za metr čtvereční budou platit 56,40 korun.

Pro mnohé je to rána. „Do domu s pečovatelskou službou jdou většinou nemocní nebo osamělí lidé. U takových lidí, kteří musí vyjít jen z jednoho důchodu, to bude velký skok a bude je to určitě zatěžovat. Pokud to bude možné, bude jim muset asi vypomoci i rodina,“ řekla Pavla Radová z jihlavské organizace Svazu důchodců ČR. „Zvyšování cen by podle mne mělo být pozvolnější,“ míní Radová.

Nájemníkům v městských bytech už vedení města Oznámení o jednostranném zvýšení nájemného rozesílá v obálce s modrým pruhem.

„Za byty v centru platíme nejvyšší nájemné v Jihlavě a jsou tu domy s mokrými zdmi a s omítkou opadanou až na cihly. Ve sklepech stojí voda a na stěnách roste plíseň. Město přesto neváhá nájemníkům napálit nejvyšší nájemné, co dovoluje zákon,“ řekl nájemník z Mrštíkovy ulice.

Navyšování nájmů v městských bytech bude ale ještě pokračovat. Do ledna 2012 by se za metr čtvereční mělo v městských bytech platit 73,40 korun. „Poté bude možné nájemné zvyšovat už je po vzájemné dohodě smluvních stran,“ doplnil Jiří Benáček z odboru správy realit.

K nejvyššímu možnému navýšení nájmů přistoupila i další čtyři největší města v kraji. V Jihlavě se regulované nájemné týká přibližně osmnácti stovek bytů.