Dosavadní starosta Vladislav Nechvátal po letech opouští město a už s předstihem ohlásil, že kandidovat nebude.

V Třešti sestavilo kandidátky šest politických stran nebo sdružení. To je stejně, kolik jich obsadilo místa v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu po minulých volbách, stranu Rovnost šancí střídá Sdružení nezávislých kandidátů – Evropští demokrati.

Nejblíže do uvolněné kanceláře starosty má dosavadní místostarosta a sedmatřicetiletý lídr KDU-ČSL v Třešti Vladislav Hynk. „Jako lídr samozřejmě usiluji o místo starosty,“ řekl už dříve Hynk. Jeho ambice jsou reálné. Přestože lidovci na celostátní úrovni na oblibě mezi voliči ztratili, v Třešti mají dlouhodobě vysokou podporu, která je i letos řadí k favoritům voleb.

Občanští demokraté se na období bez Nechvátala jako lídra připravovali už přibližně dva roky, když dosluhující starosta přešel ke Svobodným. Jejich novým lídrem je třiapadesátiletý jednatel Karel Kříž, následovaný svým vrstevníkem a někdejším místostarostou Václavem Trnkou, který pracuje jako ředitel školy.

Také ČSSD má v čele kandidátky někdejšího místostarostu, jejím lídrem je jedenačtyřicetiletý vychovatel Robert Richter. Třešťská ČSSD nabízí v osobách Miloslava Talpy (78 let) a Josefa Kolby (22 let) také nejstaršího i nejmladšího kandidáta ve městě.

Blízko k sociální demokracii má také sedmatřicetiletá projektová manažerka Eva Požárová, která zatím seděla v zastupitelstvu právě za tuto stranu, ale pro nadcházející volby vede pro změnu kandidátku Nezávislých 2010.

Rovněž v SNK-ED vsadili na zkušeného komunálního politika, za lídra mají třiapadesátiletého investičního technika Vladimíra Lysého.

A konečně na osvědčené jméno vsadili i komunisté, jejichž lídrem je znovu devětapadesátiletý občanský zaměstnanec Miroslav Bišof.