V praxi to znamená, že se na náměstí nevejde největší cisterna – Man, kterou mají místní hasiči k dispozici.

„Man, do kterého se vejde celkem 2,5 tisíce litrů vody, na náměstí Zachariáše z Hradce neprojede,“ potvrdil starosta města Roman Fabeš.

Pokud by tedy na místě hořelo, museli by hasiči použít pouze menší zásahovou techniku.

Tu naštěstí k dispozici mají. Kromě manu je v Telči ještě cisterna Tatra o objemu 6 tisíc litrů, která do centra Telče vjede.

„V nejbližší době dostanou hasiči další tatru na 4 tisíce litrů, která se na náměstí také dostane,“ doplnil Roman Fabeš.

Man a nová tatra patří profesionálním hasičům. Původní tatra bude sloužit místním dobrovolným hasičům.

Kdyby na náměstí hořelo, mají hasiči vypracovaný přesný plán, jak v takové chvíli postupovat. Aby šlo vše v případě potřeby „jako na drátkách“, provádějí se v centru Telče také pravidelná cvičení. Evakuační plán má zpracovaný i telčský zámek.

„Na místě máme protipožární signalizaci a hydranty. V případě potřeby mohou hasiči s technikou najet i do zámeckého parku a hasit z plošiny,“ tvrdí kastelán zámku Bohumil Norek. I na zámku probíhají pravidelná cvičení. „ Další je v plánu do dvou měsíců,“ nastínil Norek.

„Na ostro“ hasiči v centru města naštěstí moc často nezasahují. „Ročně zde máme tak tři až čtyři výjezdy. Většinou to jsou ale jen menší technické zásahy,“ řekl velitel hasičů Josef Muranský.

Problém s přístupem na náměstí ale nemají jen místní hasiči. Vrásky na čele dělají úzké brány každému, kdo chce na místě něco rekonstruovat. Své o tom ví i stavebníci, kteří na místě nyní upravují jezuitskou kolej.