My chceme pustit plyn! Ozývá se čím dál častěji od majitelů domů z Otínské ulice v Lukách nad Jihlavou.

Zatím ale marně. Plyn totiž do sítě neteče.

Důvod je jediný. „S městysem nyní jednáme o odkupu plynového zařízení,“ připustil Ondřej Pospíšil z RWE GasNet. „Aby mohla naše společnost distribuci plynu zahájit, musí k ní mít majetkový vztah,“ doplnil Pospíšil.

Společnost proto vedení Luk poslala návrh kupní smlouvy. Cena, za kterou by chtělo RWE GasNet přípojky odkoupit, je ale podle samosprávy velmi nízká. Městys by na tom prodělal. Vedení Luk se proto prodeji přípojek brání.

Situace se však musí brzy vyřešit a jedna ze stran bude muset ustoupit. Černého Petra má podle posledních zjištění v ruce nejspíš městys. Aby byl plyn do domácností spuštěn, Luka o vlastnictví přípojek nejspíš přijdou.

Odkup rozvodů ovšem není jedinou možností, která distribuci plynu do Otínské ulice podmiňuje. „Existují ještě dvě varianty. První je pronájem přípojek. Ten ale pro nás není akceptovatelný. Neexistuje totiž v takovém případě žádná záruka na obnovu rozvodů, které zůstávají ve vlastnictví městyse,“ prohlásil Ondřej Pospíšil.

Druhou možností je, že městys požádá o licenci regionálního distributora a bude pak plyn na svém zařízení distribuovat sám. Být regionálním dodavatelem plynu je ale pro městys nepřijatelné.

„Nezbude nám tak nic jiného, než jim přípojky nakonec prodat,“ povzdechl si starosta Luk Viktor Wölfl. Než to ale vedení městyse udělá, bude po RWE GasNet požadovat písemné vyjádření. „To se zatím nestalo i přes to, že jsme jim psali už 24. srpna,“ uzavřel Wölfl.