Právě takový dojem si mohli odnášet účastníci prezentace neprofesionálního sportu ve městě, která se uskutečnila ve středu v kině Dukla.

Závěr ze středečního setkání je ten, že propříště už budou lidé na jihlavské radnici brát sportovní nadšence, kteří se sportem neživí, s větší vážností, než jak tomu bylo doposud. „Vždycky jsme prezentovali, že nejsme proti hokeji nebo fotbalu, ale že se chceme postavit vedle nich, vytvořit jakýsi třetí pilíř sportu ve městě,“ zdůraznil Jiří Procházka, šéf nově zformovaného Sdružení sportovních organizací města Jihlavy.

Sdružení jihlavských sportovních organizací, které tak dneska zastřešuje prakticky všechny jihlavské sportovce, kromě fotbalistů působících v FC Vysočina a hokejistů v HC Dukla, vytvořili neprofesionální sportovci před dvěma měsíci.

Jihlavským politikům se aktivita sportovců líbí. Podle primátora Jaroslava Vymazala se díky existenci sdružení bude s neprofesionálními sportovci lépe komunikovat a lépe bude možno vycházet vstříc jejich potřebám. „Je třeba hledat cesty vedoucí k efektivní podpoře sportu. Naopak dobré nejsou šarvátky ve stylu neprofesionální versus profesionální sport,“ poznamenal Vymazal.

Primátor současně na konkrétních číslech přiblížil, kolik peněz do sportu v Jihlavě v posledních letech šlo. V roce 2007 to byly 2 miliony korun, o rok později 2,8 milionu a v roce 2009, kdy se projevila ekonomická krize nejvíce, pouze 1,8 milionu. „Přitom už v roce 2007 jsme spočítali, aby to dobře fungovalo, že potřebujeme do sportu ročně dávat čtyři miliony,“ připomenul Vymazal. Přes tuto hranici by se dotování sportu v Jihlavě mělo dostat poprvé v příštím roce.

Sdružení sportovců podporuje také radní Vít Prchal, jeden z mála členů zastupitelstva, který vydržel na středeční prezentaci až do konce. „Koncepce je nastavena slušně, i když ne ideálně,“ prohlásil Prchal.