Lidé z obcí na Jihlavsku, nad jejichž hlavy nakreslili inženýři trasu dálkového elektrického vedení spojujícího Košín u Temelína s Mírovkou u Havlíčkova Brodu, mají stále šanci, že jim dráty nepovedou hned za chalupami. Na začátku léta vrcholilo období pro zaslání připomínek na ministerstvo životního prostředí v rámci takzvaného posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

Lidé z Ústí či Dudína v severozápadním koutě jihlavského okresu si šanci na sepsání výhrad nenechali ujít.

Už nyní se ukazuje, že jejich úsilí nemusí být formalitou. „Na začátku září jsem dostal z ministerstva životního prostředí dopis, že naše výhrady budou zohledněny,“ poukázal na poslední vývoj jednání o trase elektrického vedení starosta Ústí Josef Paťha.

Připomínky k navrhované trase měla v Ústí jak obec, tak i další pět obyvatel této obce, jichž se navrhovaná verze trasy vedení nejvíce dotýkala.

V sousedním Kalhově uspěli s výhradami k navrhované trase vedení už dříve, ale ani tam stále vyhráno nemají. „Samozřejmě že máme obavy, že se stavba může na náš katastr vrátit, přestože jsme už v první etapě byli proti,“ poznamenal starosta Kalhova Zdeněk Dvořák.

Tři desetiletí staré plány na výstavbu elektrického vedení vysokého napětí z Košína do Mírovky oživila před zhruba děma lety státní akciová společnost ČEPS, která energetickou distribuční soustavu spravuje. Stožáry mají být vysoké 45 metrů a stát tři sta metrů od sebe. Stavět se má začít v roce 2015, práce by pak trvaly tři roky.