Ve Velkém Meziříčí na Žďársku si o nadcházejícím víkendu přijdou na své zejména příznivci plazů a hmyzu. Návštěvníci Střediska ekologické výchovy Ostrůvek mohou brát do rukou cizokrajné hady, pozorovat velké pavouky sklípkany a ochutnávat gastronomické speciality z rozličných druhů hmyzu.

„Akce zaměřená na bourání mýtů o těchto méně oblíbených živočiších a na představení základů teraristiky se bude konat od pátečního odpoledne do neděle ve středisku ekologické výchovy,“ řekla Michaela Brhlová ze střediska.

„Chceme, aby se lidé seznámili s různými druhy hadů, aby si je osahali a aby třeba zjistili, že nejsou slizcí,“ uvedla Brhlová. Z hadů bude k vidění například pestře zbarvená korálovka sedlatá. „Návštěvníci se ale také poučí o běžných druzích hadů, s nimiž se mohou potkat ve svém okolí,“ doplnila Brhlová.

Terária s plazy, želvami, pavouky a různým hmyzem přiveze do Velkého Meziříčí chovatel a zoolog Martin Maláč. Pokrmy, vyrobené například z moučných červů a cvrčků, připraví Marie Borkovcová z Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Středisko ekologické výchovy Ostrůvek vzniklo před osmi lety v budově bývalé mateřské školy, je součástí obecně prospěšné společnosti Chaloupky. Bývalá školní zahrada slouží jako přírodní učebna a rukodělná učebna vznikla rekonstrukcí kuchyně. V centru se konají výukové programy, semináře, letní tábory, výlety i brigády zaměřené na ochranu přírody.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)