Marečkovi si život bez svých dvou fenek labradorského retrívra Cheryl a Ruby už nedokážou představit.

Jak dlouho už fenky vlastně máte?

Jan: Pejska mám už šest let. Takže už má vlastně aktivní službu za sebou.

Petra: Já asi čtyři a půl roku.

Říkáte, že aktivní službu má za sebou, co to znamená?

Jan: Ve službě mohou být celý život, pokud jim to zdravotní stav dovoluje. Ale oficiální službu mají pět let. Pět let za pejsky ručíme státu. Kdyby se jim něco stalo, musíme náklady uhradit. Po pěti letech už je náš a můžeme žádat o nového. To ale většinou nikdo nedělá. Po pěti letech je totiž opravdu „vyšláplý“ a je z něj pravý vodicí pes.

Petra: Pes sice na začátku dostane školení, ale během let, co s vámi chodí, nabere tu nejlepší praxi. Sehrajete se a pak se na psa můžete spolehnout na sto procent. Bílá hůl a pes, to je naprosto nesrovnatelné. Pes za vás udělá pětadevadesát procent práce.

Jan: Pak už se nemusíte tolik soustředit, jestli je před vámi nějaká překážka. Pes se zastaví před dírou v chodníku nebo před výmolem.

Podle čeho se pes k pánovi vybírá?

Petra: Člověk si může zažádat, jaké chce plemeno, jakou chce barvu, pohlaví a zadat požadavky. Subjekt se vás ptá, jestli chcete rychlého, nebo pomalého, a zkoumají vaši psychiku a tipují, který pes by k vám sedl.

Vzpomenete si, jaké byly začátky?

Petra: Já jsem měla od začátku stoprocentního psa a mám ho doteď. Manžel měl ale se psem ze začátku problémy, má ho od jiného subjektu.

Jan: Moje fenka zbožňuje lidi, miluje je. Jakmile vidí člověka, může se roztrhnout. Pro vodicího psa to ale není dobré. Automaticky vypne a pak nedělá tu práci, co by měl.

Jak to vlastně vypadá, když jdete ven?

Petra: Vypadáme jako smečka (smích). Chodíme společně, ale jdeme za sebou, jsme moc širocí. Fenky jsou na sebe zvyklé.

Dovedete si představit, že jednou dáte pejsky pryč?

Petra: Jednou ten čas přijde, ale bojím se toho. Určitě ji někam neodhodím. Za tu sílu, kterou mi dodávala, když jsem přestávala vidět. Určitě u mě dožije, protože to si určitě zaslouží. Další pejsek potom přijde, protože bez psa už bych nechodila.

Jak se k vám staví okolí?

Jan: Lidé už jsou na nás zvyklí, že tady v okolí s fenkami často chodíme.

Petra: Já bych chtěla pochválit jihlavskou nemocnici. Mají skvělý přístup jak k nám, tak ke psům. Nemůžeme si stěžovat.