Vzhledem k mimořádnému zájmu snoubenců o uspořádání svatby s atraktivním datem 10. 10. 2010 vyšly matrikářky snoubencům vstříc. Chystají se tak pracovat i zítra, kdy se jinak běžně sňatky nekonají. „Normálně v neděli neoddáváme, ale vzhledem k projevenému zájmu matriku otevřeme. Čekají nás dvě svatby,“ potvrdila pracovnice matriky na radnici v Telči Renata Koníčková.

Na jihlavské matrice mají podobné zkušenosti. Zítra tady budou mít také dva sňatky. „Nejspíš je konkrétně toto datum pro zájemce výjimečně lákavé, protože běžně bývá zájem o neděli prakticky nulový. Lidé většinou dávají přednost pátku,“ popsala poznatky z praxe pracovnice jihlavské matriky Libuše Indrová. O říjnová magická čísla podle očekávání nebyl takový zájem jako v minulých letech o tři sedmičky či osmičky, kdy pro ženění a vdávání mluvilo léto a lepší dny v týdnu. O to budou zítřejší tři desítky nejspíš vzácnější.

Osud někdy píše životní příběhy, které dokážou plány zhatit. „Zrovna v minulém roce jsme s přítelem přemýšleli nad svatbou a datum 10. 10. 2010 se nám moc líbilo. Záhy se nám však povedlo miminko. Tak jsme se vzali dříve,“ usmála se Hana Pečínková z Jihlavy.

Lákavý říjnový termín byl sice z hlediska praxe úřadů nezvyklý, přesto skýtal snoubencům šanci. Zákon totiž povoluje uzavřít manželství i mimo dobu stanovenou radou obce, na kterémkoliv vhodném místě. „Kdyby měly zájem ještě další páry, tak bychom jim bývali rádi vyšli vstříc,“ doplnila Indrová.


Oslovila vás magická čísla? Využili jste je jako datum pro svůj svatební den? A chcete se o svoje zážitky spojené s magickými čísly podělit s čtenáři Jihlavského deníku? Pak pošlete svůj zajímavý příběh či fotografii na e–mailovou adresu: redakce.jihlavsky@denik.cz

Zuzana Kudrnová