Výsledkem, který nemá obdoby, mohou skončit komunální volby v Jihlavě. Poprvé za poslední dvě desetiletí se nemusí dostat do zastupitelstva žádní nezávislí kandidáti nebo představitelé vysloveně jihlavských sdružení menších stran či hnutí.

Vyplývá to z předvolebního sociologického průzkumu Empirického centra Vysočiny, které je součástí Vysoké školy polytechnické Jihlava.

Také další závěry aktuálně zveřejněného předvolebního průzkumu jsou přelomové. Pokud by volby dopadly podle dat zpracovaných sociology, nevyhrála by volby v Jihlavě ODS, která doposud nikdy v boji o radnici krajského města nebyla poražena. „Z analýzy odpovědí respondentů vyplývá, že vítězem komunálních voleb v obci Jihlava by se stala se ziskem 20,3 procenta ČSSD,“ zdůraznil v závěrech průzkumu sociolog Daniel Hanzl, který šetření mezi 1 300 respondenty organizoval.

Na druhém místě by se umístila ODS s 19,9 procenta hlasů voličů. „Věřím, že dvacetiprocentní hranici nakonec překročíme,“ reagoval na závěry čerstvého průzkumu Jaroslav Vymazal, jihlavský primátor a volební lídr ODS ve městě. „Po rezignaci Radka Vovsíka se k nám voliči vracejí, dopad jeho kauzy na ODS nebude podle mě pouze negativní,“ dodal Vymazal.

Současně připustil, že na zisk ODS v Jihlavě bude mít vliv vznik nových stran a s nimi spojené překreslení politické mapy. Ostatně TOP 09, rival ODS na pravé straně politického spektra, by na třetím místě obdržela 17,9 procenta hlasů. A pětiprocentní hranici by ještě překonaly KSČM (14,7 procenta), Věci veřejné (9,5) a KDU-ČSL (6,4).

Dalších šest kandidujících stran či sdružení by se nedostalo přes tři procenta. „Když se ke mně závěry tohoto předvolebního průzkumu dostaly, byl jsem z toho dost špatný,“ reagoval lídr ambiciózního sdružení nezávislých kandidátů Krásná Jihlava Jaroslav Vaněk. „Jiné průzkumy ale mluví spíš v náš prospěch. Já osobně věřím v úspěch,“ dodal Vaněk.

Kdyby volby skutečně přinesly výsledky blížící se zmíněnému sociologickému průzkumu, výsledek by se hodně podobal výsledku z letošních květnových voleb do Poslanecké sněmovny. ČSSD by sice měla nejvíc mandátů, ale přesto by mohla skončit v opozici.

Průzkum jihlavských vysokoškoláků vychází z volební účasti 68,5 procenta, což je podle zkušeností z voleb minulých hodně nadsazené číslo. Taková nebyla v Jihlavě účast ve volbách ani v roce 1994, kdy šlo volit necelých 56 procent voličů. Od roku 1998 se volební účast v Jihlavě drží mezi 33 a 38 procenty.