Na příští rok musí vysočinské krajské policejní ředitelství přijmout od Ministerstva vnitra drastické rozpočtové škrty. Na provoz budou mít policisté sedmačtyřicet milionů korun, což je polovina letošního rozpočtu.

„Radikální snížení rozpočtu se odrazí ve všech oblastech policejní činnosti. Proto se bude plošně výrazně šetřit na všech výdajích,“ zdůvodnila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policie, která má v rámci kraje sedmadvacet obvodních oddělení, zruší to v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku.

Ušetřit i na nájmech

V Polné, Přibyslavi a Ledči nad Sázavou jednala policie se starosty o snížení nájmu. V Polné platili policisté ročně 130 tisíc korun. „Radní Polné a Ledče byli při jednání vstřícní. V případě Polné je výsledkem dohoda o odpuštění nájemného,“ připomněla policejní mluvčí. Podle polenského starosty Jindřicha Skočdopole se jedná o špatný přístup policejního prezidia i Ministerstva vnitra.

„Důsledky odnášejí občané a řadoví policisté. Problémy se sesypou na obce, které si musí nějak pomoci. Raději oželíme peníze za nájem. Kdyby město mělo zřídit městskou policii, vyjde 130 tisíc korun na plat jednoho strážníka za půl roku,“ naznačil včera Jindřich Skočdopole.

Polenští radní rozhodli začátkem září o odpuštění nájmu policistům, pokud ve městě zůstanou.

Policisté na Jihlavsku ponechají čtyři stávající obvodní oddělení v Jihlavě, Polné, Telči a Třešti.

Na Jihlavsku byla policejní služebna v Brtnici zrušena před šesti lety. Policisté vyklizený objekt vrátili městu před třemi roky.

Lidé by je rádi měli zpátky

„Byli bychom rádi, kdyby tu policie zřídila oddělení. Kdyby se změnila situace, chtěli bychom alespoň služebnu. S policisty máme dohodu. Jak se něco děje, voláme, a jsou tu za pár minut. Spolupráce s nimi je daleko lepší než bývala. Kromě toho je tu náš člověk, který ve městě dohlíží na bezpečnost,“ upřesnil včera starosta Brtnice Stanislav Jirků.

Luka nad Jihlavou přišla o sídlo policie ještě za totalitního režimu. Přesto by místní obyvatelé v těchto dnech muže zákona v Lukách znovu vítali.

Lidé mezi sebou mluví o nočních krádežích a skutcích, s nimiž by si policisté poradili. „Je to tu občas bronx, krade se a dělají věci proti zákonu. Lukám by pomohlo alespoň zřízení policejní služebny. Nenecháme se odbýt. Změna musí přijít, aby se lidé cítili bezpečněji,“ shrnul starosta Luk Viktor Wölfl.