Turisty v přírodní rezervaci údolí řeky Brtnice možná brzy překvapí stádečka pasoucích se ovcí a štěkot ovčáckých psů.

Ochránci přírody spolu s nadšenci ze Střediska pro vzdělávání a výchovu v přírodě Chaloupky chtějí krajině kolem řeky Brtnice vrátit původní charakter spásaných strání a zachránit cenné území od invaze rostlin, které tam nemají co dělat. „Cenné partie jsou jižní svahy, místy skalnaté. Na nich rostou suché trávníky a na nich žijí druhy hmyzu i rostlin, které nikde na Vysočině nejsou,“ přiblížila za ochránce přírody z Chaloupek Kateřina Feikusová.

Chaloupky už zkoušely obnovit pastvu se stádem desítek ovcí. Teď mají podle ředitele Josefa Zeťka šanci na projekt získat dotaci v rozmezí jednoho až dvou milionů korun. „Ohledně dotačních peněz záleží na tom, jak velké plochy po dohodě s vlastníky pozemků budeme obhospodařovat,“ upřesnil ředitel.

Za své vezmou smrky a keře

Revitalizaci údolí odstartuje vykácení nepůvodních dřevin, jako je smrk, a likvidace křovin z náletů. Pak přijdou na řadu ovce. Chovatelé je nechají spásat trávu a rostliny za plůtky, které po vypasení části svahu přemístí o kus dál.

Krajský radní pro životní prostředí Zdeněk Ryšavý včera potvrdil, že podobných projektů revitalizace krajiny kraj chystá kolem dvacítky. Na údržbu a péči o desítky dalších významných lokalit v kraji ročně dává kolem čtyř milionů korun.

„Chceme, aby na dvacítce území žili tvorové a rostliny, kteří tam původně patří. Všechno ostatní přijde pryč,“ upřesnil Zdeněk Ryšavý.

Krajský úřad se dohodl na spolupráci s neziskovými organizacemi, soukromníky i zemědělci. Revitalizaci unikátních lokalit uhradí z 90 procent evropské fondy, zbytek kraj.

Město Brtnice podle Kateřiny Feikusové dobře spolupracuje. Za Šamonínem například založilo rybník a vodní nádrže. „Zřídili jsme tam tůně pro vodní živočichy. Je to vzácný kus přírody, který bychom měli zachovat,“ přidal se brtnický starosta Stanislav Jirků. Na spolupráci se podle něj budou Chaloupky a ochránci přírody podílet prací v terénu. Brtnice pomůže spíš po technické stránce, například dopravou.