Jakub Král z Jihlavy má za sebou generální zkoušku státních maturit. Zvolil si lehčí variantu, jako většina jeho spolužáků. Krom toho, že zvládnutím těžší varianty si absolventi zvednou sebevědomí, je totiž nijak nezvýhodňuje.

„Samozřejmě, že jsem si zvolil lehčí, o těžší bych uvažoval, kdyby za to byly nějaké bonusové body na přijímačky na vysokou. Takhle mám alespoň větší jistotu, že maturitu zvládnu,“ vyjádřil se student jihlavské obchodní akademie Jakub Král.

Těžší variantou nic nezískají

O tom, že při skládání státní maturity sáhne drtivá většina studentů po lehčí variantě, je přesvědčený i Ladislav Kašpárek ze Střední průmyslové školy Jihlava, který měl generálku státních maturit na starosti. „Když se na to podíváme z pragmatického pohledu studenta, který si řekne, já za to nic nedostanu, byli by vlastně žáci sami proti sobě. Úvaha studenta je taková, proč by se hnal někam, když nic nezíská. Kdyby byl zvýhodněn na vysoké škole, pak by byla situace jiná,“ řekl Kašpárek.

Studenti jdou tedy jednoduše na jistotu. Časem by se mohlo stát, že vysoké školy úroveň maturity vezmou v potaz. Zatím se však nevyjádřili a pro další školní rok vyšší úroveň nepožadují ani nezvýhodňují. „Vysoké školy by po čase mohly vyšší úroveň maturity požadovat, ale v tuto chvíli to není určené,“ doplnil ředitel Gymnázia Jihlava Miroslav Paulus.

Technických problémů během generální zkoušky zaznamenaly školy na Jihlavsku minimum. Objevují se však některé pokyny, které školy považují za naprosto nesmyslné.

Během zkoušky nemohou na záchod

Například to, že během celé zkoušky si nemohou studenti dojít na záchod. Když zkoušku zvládnou v kratším termínu, musí zůstat v lavici a z místnosti nesmí odejít. „Mezi nešikovné pokyny řádím to, že nesmíme studenta pustit na záchod. A když je s testy hotov, nesmí je odevzdat a musí čekat do vypršení času. To jsou takové nelogické věci, které Praha vidí jako naprosto zásadní, ale my, kteří máme organizace na starosti, vidíme především realitu mezi studenty,“ uzavřel Kašpárek.